Trafik sıkışıklığı yaşanan yollarda kablosuz sistemle yol güvenliği

wireless system-road-safetyYeni yol asistans sistemi ile sıkışık trafiğin olduğu ya da görüşün iyi olmadığı yollarda yaya ve bisikletlileri, sürücü görmeden belirlemek mümkün. 

General Motors (GM) araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde, sürücü paneli ile yaya ve bisikletlilerin akıllı telefonları arasında kablosuz bir bağlantı kuruluyor.  Sistem, Wi-Fi doğrudan bağlantı ve akıllı telefonlar gibi cihazların standart bir erişim noktasına ihtiyaç duymadan birbirleriyle bağlantı sağlayabildikleri peer-to-peer kablosuz standardına göre çalışıyor.

Araştırmacıların bulduğu, şu an zaten üretimde olan arabalarda kullanılan sensör tabanlı nesne belirleme ve sürücü uyarı sistemlerine, Wi-Fi doğrudan bağlantının entegre edilebileceği. Sistemi tamamlayıcı bir aplikasyonu da akıllı telefonlara indirilip, kullanılmak üzere geliştiriyorlar.  

Kablosuz standartları yayınlayan Wi-Fi Birliği, doğrudan Wi-Fi bağlantı sağlayan cihazların en fazla 200 m mesafeden birbirlerine ulaşabileceklerini doğruluyor.  GM’in AR&GE biriminin algılama ve araç kontrol sistemleri konusunda uzman araştırmacısı, Donald Grimm’e göre doğrudan Wi-Fi bağlantıların seriliği, araç kontrol sistemlerinde çok işe yarayabilir. Diğer doğrudan Wi-Fi kullanıcılarını ne kadar çabuk belirlenebilirse, çarpışmanın önlenmesi o kadar mümkün olur. 

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/automotive/news/wireless-system-enhances-road-safety-on-congested-streets/1013322.article#ixzz21qY8a9Sq

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.