Lisansa tabi olmayan yatırım 1MW'a çıkıyor!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin büyüdüğünü ama enerji sektörünün, Türkiye'nin büyüme hızından daha yüksek bir hızla büyüdüğünü söyleyerek, lisansa tabi olmayan 500 KW'lık yatırımların en az 1 MW'a çıkarılacağını ve bunun için kanun değişikliği yapılacağını söyledi.

Bakan Yıldız'ın açıklamasına göre geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre elektrik tüketimimiz %11.8 büyümüş. Artan refah seviyesinin de bir göstergesi sayılan bu ihtiyacı karşılayabilmek için santrallerin açılması gerekli. Yapılacak kanun değişikliği ile lisansa tabi olmayan enerji yatırımları için limit değiştirme yetkisinin de Bakanlar kuruluna verileceğini söyleyen Yıldız, "Jeotermal, biyogaz, yerli linyit kömürleri gibi yeni enerji yatırımlarının her yörede ve her bölgede destekleneceğini söyleyebilirim" dedi. 

Endüstriyel işletmelere verilecek enerji verimliliği destekleri hakkında tebliğ ise resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, elektrik üretim lisansı olmayan ve üretim yapan işletmeleri kapsıyor.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.