Enerji verimliliği destekleri hakkında tebliğ

Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Enerji Verimliliği Destekleri Hakkında Tebliğ'i resmi gazetede yayınlandı. Endüstriyel işletmelerin mevcut sistemlerinde verimliliğin arttırılmasına dair proje ve uygulamalarının desteklenmesi ile ilgili usul ve esasları belirleyen tebliğ, yıllık toplam enerji tüketimleri bin ton eşdeğer petrol ve üzeri olan ticaret ve sanayi odası, ticaret odası veya sanayi odasına bağlı olarak faaliyet gösteren ve her türlü mal üretimi yapan işletmelere yönelik destek uygulamalarını kapsıyor. Asıl faaliyet alanı elektrik üretimi olan, elektrik üretim lisansı sahibi tüzel kişiler tebliğ kapsamı dışında.

Endüstriyel işletmeler, enerji atıklarının, kayıpların ve verimsizliklerin giderilmesi için gerekli önlemlerin uygulanması amacıyla hazırlattıkları projelerini, her yıl Ocak ayı içinde Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'ne sunabilecek.

Her hangi bir endüstriyel işletmesi için 3 yıl içinde enerji yoğunluğunu ortalama olarak en az %10 oranında azaltmayı taahhüt ederek gönüllü anlaşma yapmak isteyen tüzel kişiler, her yıl Ekim ayında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'ne başvuracak. Projeler her yıl Ocak ayında Yenilenebilir enerji Genel Müdürü onayı ile kurulan ve en az 5 kişiden oluşan bir kurul tarafından değerlendirilecek ve Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu onayına sunulacak.

 

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile anlaşma yapan ve taahhüdünü yerine getiren tüzel kişilerin ilgili endüstriyel işletmesinin anlaşmanın yapıldığı yıla ait enerji giderinin %20'si 200 bin TL'yi geçmemek kaydıyla Genel Müdürlük bütçesinden karşılanacak.

Kaynak: Enerji ve Çevre Dergisi ISSN 1305-2047    

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.