Akkuyu NGS

akkuyuNGSTürkiye'nin en büyük projeleri arasında yer alan Akkuyu NGS projesinde santralin mimarı yapısı ve projedeki tüm detayların 3 boyutlu tasarımı yapıldı. Mersin'in Gülnar ilçesi, Büyükeceli Beldesi'nde yapılacak santral, denize sıfır olarak inşaa edilecek ve 2 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kapsayacak. 9 şiddetinde depreme dayanıklı olarak inşa edilecek santralde yan yana her biri 1200 MW kurulu gücünde 4 reaktör yer alacak. Santralde soğutma deniz suyu ile yapılacak ve soğutma kuleleri kullanılmayacak. Soğutmada kullanılan su yine tamamen temiz olarak denize verilecek.

Ancak bu suyun deniz suyu sıcaklığından daha yüksek olacağı ve denizdeki yaşamı etkileyebileceği ilk akla gelen konu. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Alexander Superfin, denize temiz olarak bırakılan suyun yalnızca bir  kaç derece daha yüksek sıcaklıkta olacağını ve bu suyun derine ve açık kısımlara bırakılacağı için deniz yaşamının etkilenmeyeceğini ifade ediyor. Santralden başka her hangi bir atık ve ses çıkmayacak.

 

Maliyeti 20 milyar Dolar olarak belirlenen ve bu maliyetin düşürülmesi için araştırmaların sürdüğü Akkuyu NGS'de reaktör bölümlerinin üstündeki çatılar kubbe şeklinde yapılarak santralde Türk mimarisinin özellikleri yansıtılmış. Maliyet düşürmek için özellikle Türk üreticiler tarafından üretilen techizat ve malzemelerin alımı düşünülüyor. Proje takvimine göre halen süren ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) sürecinin tamamlanmasını takiben 2013 yılında inşaat hazırlıklarına başlanacak.  

Kaynak: Enerji ve Çevre Dergisi - ISSN 1305-2047

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.