UCLA'dan saydam güneş pili

Transparent Solar CellsKaliforniya Los Angeles Üniversitesi'nde ev ya da diğer bina pencerelerinde kullanılabilecek yeni bir saydam güneş pili geliştirildi. Polimer tabanlı fotovoltaik hücre sayesinde bina pencereleri kullanılarak güneşten enerji üretilebilir. kaliforniya nano sistemler enstitüsü direktörü ve UCLA'da malzeme bilimi ve mühendislik profesörü araştırmacı Yang Yang, fotovoltaik yapının infrared bölgesi yakınındaki radyasyonu elektriğe dönüştürmede kullanıldığını söylüyor. Sonuç olarak hücre üzerine düşen ışığın üçte ikisini geçirirken %4'lük verimlilikle enerji üretebiliyor.  Araştırma, Temmuz ayı içinde ACS Nano dergisinde yayınlanmış. 

Infrared bölgesi yakınındaki radyasyon aslında insan gözünün algılayabileceğinden çok daha uzun dalga boyuna sahip bir ışık. araştırmacılar fotovoltaik hücrenin hassasiyetini bu dalga boyu aralığına ayarlarken, görülebilir güneş ışığının geçmesini sağlamışlar. Elde edilen gelişmede en önemli nokta, opak olan standart PV hücre elektrotlarının gümüş nanowire-metal oksit kompozit örgü ile değişimi. Bu sayede ışık hücre üzerinden geçerken elektrik üretimi mümkün oluyor. Örgü, polimer fotovoltaik katmanla tandem çalışıyor. Yang'ın söylediğine göre geliştirilen polimer güneş pili plastik benzeri malzemeden  yapılmış. Dolayısıyla ince ve esnek. Daha da önemlisi düşük maliyetle yüksek miktarda üretilmesi mümkün. 

Yüzde dörtlük enerji dönüşüm verimliliği ise panele vuran her 100 watt'lık infrared yakını enerjiye karşılık 4 watt'lık elektrik üretilmesi demek. Bir metrekare'lik güneşi doğrudan göecek şekilde eğilmiş pencereden parlak güneş ışığında, 20 watt'lık ampulü yakmak üzere elektrik üretilebilir. Gerçi bu laboratuvar ortamında bir şey ifade etse de pahalı olmayan standart PV hücrelerin %6 ya da daha yüksek verimle çalıştığını göz önünde bulundurmak lazım. Ancak bu teknoloji başarılı olarak standart PV hücrelerle rekabet içinde değil de tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Ya da cep telefonlarının şarjında, elektrikli arabaların şarjına destek olarak, vs. 

 

Kaynak: http://www.kcet.org/news/rewire/solar/photovoltaic-pv/ucla-engineers-developing-transparent-photovoltaic-cells.html

 

 

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.