Yeni kontrol sistemi ahşap işlemede hassasiyeti iyileştiriyor.

El tipi cihaz dijital plan üzerinde kullanıcıya fazla iş bırakmadan ilerliyor.

Bir ahşap mobilya yapmayı deneyen bilir ki kesme işi oldukça zordur. Parçalar  yeterince hassas kesilmediğinde birbirine uymaz. MIT Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri doktora öğrencisi Alec Rivers’ın da başına bir çerçeve yapmaya çalışırken aynı şey gelince, ahşap imalatında yeni bir yönlendirici üzerinde çalışmaya başlamış. Sonuç, bu el tipi, dijital bir planı, kullanıcı etrafında kabaca döndürdüğünde bile hassas şekilde takip eden cihaz.

 

Planı hazırlayıp, yüklediğinizde kesilecek noktanın yarım santim kadar yakınından geçseniz, kesici uç kendisini doğru noktaya konumlandırıyor. Ancak bunu yapabilmesi için kestiği parçanın neresinde olduğunu bilmesi lazım. Bunun için bir kamera yüzeyin filmini alıyor ve video görüntülerini 2 boyutlu harita şeklinde tek parçada birleştiriyor. Bu şekilde yüzey üzerinde belirleyici bir nokta ya da desen olmasa bile cihaz tam olarka nerede olduğunu biliyor. Kullanıcı siyah beyaz kontrastını sağlayacak şekilde basit etiketler koyarak kendisini yönlendirse yeterli oluyor.

Kullanıcı belirledği tasarımı bilgisayara yüklüyor ve oluşturulan 2 boyutlu haritanın üzerinde yerini belirliyor. Bu şekilde de ister daha önce başladığınız bir kesime devam ediyor ister, malzemenin tam kenarından bir kenasrı kullanarak kesim yapabiliyorsunuz. Sistem kesim sırasında oluşan yeni imajları orjinaliyle kıyaslıyor ve tam olarak nerede olduğunu doğruluyor. Sonuç son derece hassas. Hatta kullanıcı ülke haritaları gibi son derece komplike şekilleri bile kesebiliyor.

Benzer doğruluğu yakalayabileceğiniz CNC’leri ve özellikle de büyük parçaları kesmek için gerekli olacak CNC’lerin büyüklüğünü ve maliyetini düşününce, bu küçük el tipi cihazla istediğiniz büyüklükte bir parçayı doğru şekilde kesebilmek gerçekten ciddi bir katma değer.

Sistem elektrikli makaslara ve testerelere hatta printer kafalarına da adapte edilebiliyor.

Ekip, bu cihazı bu hafta Los Angeles’ta Siggraph konferansında tanıtacak. Kaynak: http://web.mit.edu/newsoffice/2012/automated-handheld-router-for-woodworking-0808.html


Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.