X-51 WaveRider ile hipersonik uçuş testi gene başarısız oldu!

hypersonic jetChuck Yeager 1947’de ses hızı bariyerini geçtiğinde yüksek hızda hava ulaşımında yeni bir çağ açtı. Şimdi mühendisler sesten 5 kat hızlı uçak üzerine çalışıyorlar. Ama gözüken o ki zor. Salı günü en son test uçuşu US Air Force X-51 Waverider jeti ile yapıldı ve kontrol sistemindeki aksaklık nedeniyle test uçuşu başarısızlıkla sonuçlandı ve uçak Pasifik okyanusuna düştü.

Hipersonik uçak son yıllarda üzerinde yoğun şekilde çalışılan bir konu. New York’tan Londra’ya bir saatin altında uçulabildiğini düşünün. Savunma adına da son derece önemli bir konu, zira yalnızca yolcu uçakları değil misilleme uçuşları için de beklenen bir çalışmaydı. Çalışmanın sürdüğü yıllar içerisinde mühendisler farklı yaklaşımlar benimsediler: X-51 ise WaveRider olarak isimlendirilmişti çünkü kendi şok dalgaları üzerinde gidiyordu. Motor olarak scramjet, yani ramjet motorunun bir versiyonu kullanılmıştı, yani egzos gazı motor içinde geçerken sıkıştırılıyordu. İlk X-51 uçuşu, uçuşta yaşanan anormalliklerden dolayı kısa tutulmuştu. İkinci testte araç roketinden ayrılmadığı için başarısız oldu. Salı günü yaşanan başarısızlık ise hipersonik uçuşun geleceği konusunda başka soru işsaretleri daha çıkardı: görüldü ki, başarısızlıkların çoğu aceleden, basit mühendislik hatalarından kaynaklanıyordu ve hipersonik uçuşta hesap hataları kesinlikle affedilmiyor.

hypersonic jet2

Kaynak: http://www.bbc.com/future/story/20120815-hypersonic-ambitions-fall-short?selectorSection=technology

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.