Mühendisler, sürdürülebilir kimya ekonomisi arayışında

sustainable chemical economyMühendislerden oluşan bir ekip, fosil yakıtlardan elde edilen yaygın kullanımdaki kimyasalların yerine sürüdürülebilirlik fikriyle siyanobakteri, karbondioksit ve güneş ışığı ile alternatif arayışında.

Wisconsin Madison üniversitesi’nden bir ekip, sistem seviyesinde biyorafineri stratejisi ve kimyasal bileşenleri üretmek üzere fotosentetik yöntemlerin kullanımı üzerine çalışıyor. ABD'den National Science Foundation (Ulusal Bilim Kurumu), araştırma ve inovasyon konusunda yeni sınırlar programından 2 milyon $ hibe ile fonlanan projede ana tema: “sürdürülebilir bir kimya ekonomisi nasıl geliştiririz”.

 

Ham petrol rafinerilerinde, yakıt üretiminin yanı sıra, ham petrolün yaklaşık %20’si bir kaç farklı ve enerji yoğun yöntemle petrokimyasallara dönüştürülüyor. Kullanılan enerji yoğun yöntemin, ara ürünleri ise şekerler ya da yağlar.  Kimya ve bioloji mühendisliği’nde Yrd. Doç. Brian Pfleger’ın söylediğine göre, bu ara ürünler de klasik biyolojik ve kimyasal süreçlerden geçiyor.

Araştırmacılar işte bu yakıt ve petrokimyasalları, tarımsal biyo yakıt ve su yosunu gibi yenilenebilir kaynaklardan üretmek üzere çalışıyorlar.  Yalnızca ışığa ihtiyaç duyan siyano bakteri, CO2 ve uygun şartları oluşturacak basit beleyici maddelerle, Pfleger’in ekibi daha verimli ve sürüdürülebilir sonuçlar elde etmek üzere çalışıyor. Bu amaçla hızlı büyüyen türde siyanobakterileri geliştirerek ara ürünleri ortadan kaldırıp, doğrudan, sürdürülebilir kimyasal ekonominin potansiyel temel taşlarından biri olarak düşünülen 3-hidroksipropiyonat gibi model kimyasal bileşenler oluşturmak üzerinde çalışıyorlar.

Bu sürecin bir parçası olarak da, biyorafinerilerin atık su kullanarak nitorjen ve fosforu gibi gerekli besleyicileri de içerir şekilde siyanobakteri elde edip, edemeyecekleri araştırılıyor. Sonuçta beklenen çevreye verilen suyun da temiz su olması.

Araştırmacılar ayrıca laboratuvar ölçeğindeki deneyleri endüstriyel ölçeğe taşırken dikkat edilmesi gereke konuları belirlemek üzere gerekli bilgisayar modellemelerini de geliştirecekler. Bu modellerle ayrıca sürüdülebilir kimya endüstrisi ekonomisini de maliyet, tedarik yapısı ve farklı grup temel kimyasalların kullanılması fizibiliteleri gibi inceleme fırsatı bulacaklar. Pfleger, “bu da biyorafinerlerle ilgili temel soruyu tekrar gündeme getiriyor. Biyolojik sistem kullanarak yalnızca yakıt değil de farklı kimyasallar da yapılabilir mi?”


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/engineers-seek-to-develop-a-sustainable-chemical-economy/1013683.article#ixzz24hI4DItW

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.