Mobil telefon performansında iyileşme

mobile phone performanceMobil telefon kullanırken hat düşmesine ya da düşük download hızlarına son.

Purdue Üniversitesinden Makina Mihendisliği doçenti Jeffrey Rhoads, “herkesin el tipi taşınabilir cihazını desteklemeye yeterli radyo spektrumu yok” diyor. Dolayısıyla cep telefonları ile görüşürken düşen hatlar, meşgul sinyalleri, düşük görüşme kalitesi ve ep telefonlarına internet üzerinden bir şey indirirken de düşük hız seviyesi yaşadığımız problemlerden. Bununla başa çıkmak üzere, endüstri daha kesin tariflenmiş kanallar üzerinde çalışan sistemler kurmaya ve tüm görüşmeleri belli bant aralığına yerleştirmeye çalışıyor.  

 

Rhoads, doktora öğrencisi Hossein Pajouhi ve diğer araştırmacılarla birlikte çalışan Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği doçenti Saeed Mohammadi ise “bunu yapabilmek için cep telefonlarında daha hassas, gürültüyü elimine edecek ve  belli bir frekans civarındaki sinyallere izin verecek filtre kullanılması gerekli” diyor

Purdue ekibinin bunun için geliştirdiği, voltaj uygulandığında titreşen küçük bir silikon parça içeren nanoelektromekanik rezonatör. Araştırmacıların iddiası, bu küçük silikon devre ile üretilen cihazların sorunsuz çalıştığı. Rhoads “yeni bir teknoloji geliştirmedik, yalnızca seri imalata uygun şekilde cihazlara uyarladık” diyor.

Çalışmanın sonuçları online IEE Transactions on Nanotechnology dergisinde yayınlanmış. Makalenin yazarı Lin Yu, Pajouhi Rhoads, Mohammadi ve yüksek lisans öğrencisi Molly Nelis.

Cihazlar silicon-on-insulator (SOI) fabrikasyonuyla, yani endüstride diğer elektronik cihazları üretmek için kullanılan yöntemle üretilmiş. Rezonatörler, elektrik devrelerine kolaylıkla entegre edilebilir. SOI, tamamlayıcı metal oksit yarı iletken teknolojisi ile de uyumlu.

Cihazın temeli 2 mikron uzunluğunda ve 130 nm genişliğinde bir silikon parça ve merkezde titreşiyor. Parçaya alternatif akım verildiğinde kenardan kenara ya da aşağı yukarı titreşiyor; bu sayede de parçanın ayarı kolaylıkla yapılabiliyor. Nanorezonatörlerin titreşim frekansının kontrolu, diğer rezonatörlerden daha kolay ve tüm cihazlarda elektronik parçalar daha yüksek performans ve düşük güç tüketimi için bu mantıkla değiştirilebilir.  

Çalışma Amerika Bilim Kurumu tarafından finanse edilmiş ve çalışma ile ilgili patent başvurusu yapılmış.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/devices-could-help-improve-mobile-phone-performance/1013727.article#ixzz25QapWFSR

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.