Toprakla 3 boyutlu baskı

Stone-Spray.thumbnailİspanya’da Katalonya İleri Mimarlık Enstitüsünde bir araştırma projesinde sahada kullanılan bir fabrikasyon robotuyla toprak kullanılarak kule, kemer gibi büyük boyutlu binaların küçük ölçeklilerini yapılıyor. Stone Sprey adı verilen robot, toprağı katılaştırıcılarla karıştırarak yüzeye spreyleyerek yapıları inşa ediyor. Stone Sprey çapraşık toprak yapıları harhangi bir yerde yapabiliyor.  

stonespray thumbnail23 boyutlu yazıcılar gibi çalışan Stone Sprey, objeleri, malzeme katmanlarını üstüste yerleştirerek yapıyor. Cihazın mekanik kolu, biz nozülden karışımı spreyliyor. Malzeme kuruduğunda ortaya çıkan nesne ağıl görünümünde oluyor ama beton kadar güçlü olduğu iddia ediliyor.

 

İşin enteresan tarafı, robot herhangi bir yönde çalışabiliyor ve çok yönlü kemerler yapılabiliyor, ya da düşey yüzeyler üzerine de obje inşa edilebiliyor. Üretim sırasında kendi kendini taşyamayacak yapılar ise teller sarılarak yapılıyor.

Yapıların oluşturulması ve kurutulması bir kaç saat aldığından, Stone Sprey şu anda daha küçük tasarımlar üzerinde kullanılıyor. Daha da geliştirilerek gerçek ölçeğinde ve kullanılabilir yapıların, mesela köprülerin çevredeki malzemeler kullanılarak yapılması hedefleniyor.  Yetli gelişme sağlanabilirse, gelecekte bina inşaatı, mimarın tasarımı binayı yapacak makinaya yüklemesi kadar basit bir işlem olabilir. Solar Sprey, şu anda düşük miktarda enerji ile çalışıyor ancak, çevre dostu bir cihaz olarak güneş enerjisi ile de çalışabilir. 

Adaptasyon: http://machinedesign.com/article/3d-printing-with-soil-0906

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.