Güneş Enerjisi Sektörünü 2013’te Neler Bekliyor?

gunes enerjisi sektorunu2013te neler bekliyorDeloitte Türkiye’nin yeni raporunda, güneş enerjisinde yüksek potansiyele sahip Türkiye’de, teşviklerin artması ile yatırımların artacağı öngörülüyor. 

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli, mevcut teknolojilerin maliyetleri ve Güneş Enerji Santralleri’ni (GES) nelerin beklediğini ortaya koyan rapor, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) YEK belgeli güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için üretim lisansı başvurularının Haziran 2013’te alınacağını açıklamasıyla canlanan sektörde mevcut durumu inceleyerek yatırımcılara yol gösteriyor. 

 

Teknoloji ucuzluyor 
Güneş santrallerine yüksek düzeyde sabit fiyat garantisi vermiş olan Almanya, İspanya ve Çek Cumhuriyeti gibi Avrupa ülkelerinde GES kurulu gücü çok hızlı arttığını belirten raporda teknolojinin ucuzlamasıyla bu ülkelerdeki teşvik düzeylerinin azaltılmaya başlandığına dikkat çekiyor. Rapora göre teşviklerdeki indirimlere rağmen yine de bu ülkelerdeki desteklerin düzeyi Türkiye’deki mevcut destek düzeyinin üzerinde: Almanya (13,5 EURcent /kWh), İspanya (13,5 EURcent /kWh) ve Çek Cumhuriyeti (28,8 EURcent /kWh) ile kıyaslandığında Türkiye’de (10 EURcent /kWh) teşvik düzeyi yerli katkı ilavesi bulunmadığında düşük kalıyor. 

Yatırımcılara dikkate değer öneriler
Raporda düzenleyici çerçeve başlığı altında, yasal düzenlemelerdeki önemli hususlar, yatırımcıların bilgisine sunuluyor. İlgili kanun, yönetmelik ve tebliğlerin bütünsel bir yaklaşımla analizini yapılıyor ve yatırımcıların dikkati mevzuattaki kritik konulara çekiliyor.

EPDK’nın yeni kararıyla birlikte, güneş enerjisi yatırımlarının artacağı öngörülen raporda, ölçüm ve fizibilite, proje geliştirme, inşaat ve operasyon alt başlıkları altında yatırımcılara süreçler anlatılıyor ve önerilerde bulunuluyor. 

Güneş enerjisi yatırımlarıyla ilgili olarak doğru bir fizibilite çalışması yapılması gerektiğinin altını çizen Deloitte Türkiye Enerji, Doğal Kaynaklar ve İnşaat Endüstrisi Sorumlu Ortağı Sibel Çetinkaya, daha önce yapılan rüzgâr santralleri ihalelerinden çıkarılması gereken dersler olduğunu söylüyor. Çetinkaya sözlerine şöyle devam ediyor: “Rüzgar Santrali yatırımlarında gördük ki pek çok projenin fizibilitesi, TEİAŞ’a ödenecek katkı payını destekleyemiyor. Bu durumdaki RES yatırımların ise hayata geçmesi çok zorlaşıyor. GES yatırımlarında da benzer bir sıkıntının yaşanmaması için yatırımcıların indirim bedel tekliflerini dikkatli ve gerçekçi analizlere dayanarak belirlemeleri büyük önem arz ediyor.” 

Referans: http://www.limitsizenerji.com/haberler/tuerkiyeden-haberler/1802-gunes-enerjisi-sektorunu-2013ter-bekliyore-nel-

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.