İkinci el elektronik cihazlar için kiosk

TE phone kios 200San Diego’da ecoATM tarafından geliştirilen kiosk, tüketicilerin cep telefonu, tablet bilgisayar gibi ürünlerine yeni alıcı bulmaları için çalıştırılıyor.

Hibe fonları ile geliştirilen yapay zeka ürünü ecoATM kioskları, farklı ürünler arasında ayırım yapabiliyor ve uygun Pazar fiyatını belirleyebiliyor. Eğer bu fiyat tüketici tarafından makul bulunursa, kullandığı ürünü satmak isteyen tüketiciler ya bu ürün karşılığında para alıyor ya da bağışta bulunabiliyor. 

Açıklamaya göre ecoATM, topladığı telefonların üçte ikisine yeni bir müşteri buluyor, kalanları da dönüşüm kanallarına gönderiyor. Bu sayede kullanılabilecek parçalar kullanılırken, toksik bileşenler de doğadan uzak tutuluyor.

 

ecoATM’nin kurucularından Mark Bowles, kullandıkları yapay zeka ve robotik ürünlerin, uzun yıllardır bilindiğini ancak, tüketicilerin elindeki eski ürünlerin yeniden kazanımı konusunda böyle bir çalışma yapılmadığını söylüyor. Var olan teknolojiyi, eskiden beri yaşadığımız bir problemin çözümü için uyarlamaktan öte, sistemin komple haliyle ticari olarak anlamlı olması için ciddi bir inovatif çalışma da gerçekleştirilmiş. Kiosk, gelen ürünleri değerlendirirken yalnızca görüntü eşlemek değil, daha üstün bir sistem kullanıyor. Değerlendirmede gelen cihazın hasar durumuna göre 8 farklı derece var. Örneğin tamiri kolay ve ucuz olan telefon camındaki çatlağı, kırık ekrandan ya da bozulmuş piksellerden ayırabiliyor.

Veri tabanı ise gelen arızalı cihazların görüntüleriyle zenginleştiriliyor. 4000’den fazla görüntü işlemden geçerken, eğer bir değerlendirme hatası olursa da sistem bu hatadan da öğrenme kabiliyetinde.

Eski telefonunu vermek isteyen tüketici cihazı kiosk’a yerleştirdiğinde, yapay zeka sistemi önce görsel bir incelem yapıyor ve cihazın modelini belirliyor. Sonrasında 23 farklı konektör kablosundan uygun olanını kullanarak cihazı ecoATM ağına bağlıyor. 

Patentli algoritmalar kullanılarak, şirketin gerçek zamanlı ve dünya piyasasına endeksli ön açık arttırma sistemine dayanarak cihaz için bir değer belirleniyor. Bu sistem dahilinde geniş bir alıcı ağı 8 farklı derecelendirmeye tabi tutulmuş 4000 farklı model için alım tekliflerini zaten göndermiş oluyor. Dolayısıyla kiosk ödemeyi hemen yapabiliyor.

Kullanılan robotik elemanları sayesinde kiosk, bir kaç dakikalık bir süreç içerisinde her bir cihazı güvenli şekilde alıp, değerlendirip, saklayabiliyor.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/kiosk-enables-consumers-to-trade-in-electronic-products/1013925.article#ixzz26p4GdQEV

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.