Net sıfır enerji kullanımı demosu yapmak üzere test evi

Amerikan Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, bir banliyö evinde bir yılda kullanıldığı kadar enerjinin üretilebilmesi konusunda demo yapmak üzere hazırladığı bir laboratuvarı basına açıkladı. Amerikan Yeşil Bina Konseyi LEED Platin standartlarında inşa edildiği söylenen, iki katlı, dört yatak odalı ve üç banyolu evde, meskenlerde net-sıfır enerji tüketimi demosu yapılıyor. Evde enerji verimliliği yüksek cihazların kullanılmasının yanı sıra, güneş enerjisi gibi enerji üreten teknolojiler de kullanımış. 

Açıklamaya göre, fotovoltaik sistemler, hava şartları müsait olduğu sürece ampullerde ve beyaz eşyalarda kullanılırken, üretilen fazla enerji, akıllı elektrik sayaçları kullanılarak şebekeye geri beslenecek. 

Ev, yalnızca ihtiyacı olan enerjiyi üretemediği zamanlarda şebekeden enerji kullanmış olacak, ancak yıl geneline bakıldığında ürettiği ve şebekeye belediği enerji miktarı, kullandığını dengeleyecek ve net olarak şebekeden enerji kullanımı sıfır olacak.

Demonun yapılacağı bu ilk yılda, araştırmacılar yazılımlar ve mekanik kontrol sistemleri ile dört kişilik, enerji verimliliği yüksek bir evde yaşayan bir ailenin ev içi aktivitelerinin simülasyonunu yapacaklar.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/test-facility-set-to-demonstrate-net-zero-energy-usage/1013926.article#ixzz26pFyMRY5

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.