Sıvıların fokurdamadan kaynamasını sağlayan özel dokulu çelik yüzey

2039325 pipelineMelbourne Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, özel bir mühendislikle geliştirilen çelik yüzey sayesinde, sıvıların fokurdamadan kaynamasının mümkün olduğu görüldü. Bu sayede bazı endüstriyel proseslerin daha güvenli şekilde gerçekleştirilebilmesi mümkün.

Nükleer enerji santrallarının yanı sıra ısı transferinin söz konusu olduğu tesislerde bu özel dokulu yüzeyin ısınma ve soğuma süreçlerinin kontrolunda önemli faydalar sağlayabileceği kaydediliyor. 

 

Nature dergisinde yayınlanan çalışmada, Amerika’da Northwestern Üniversitesinden Dr Neelesh Patankar ve Suudi Arabistan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Dr Ivan Vakarelski’nin ekibi işbirliği yapmış ve deneyler Suudi Arabistan’da gerçekleştirilmiş. Sonuçta bulunan suyu iten yüzey dokusunun kaynama prosesini kontrol ettiği ve kaynayan sıvının fokurdamasına engel olduğu. Özel dokulu yüzey, su kaynadığında yüzeyde oluşan buhar katmanının dengesini kontrol ediyor. Düşük ısı iletkenliği olan su kabarcıkları olmadığında da yüzeyden sıvıya ısı transferi daha etkin olabiliyor.

 


Read more: http://www.theengineer.co.uk/news/textured-steel-surface-allows-liquids-to-boil-without-bubbling/1013923.article#ixzz26pbN3mXE

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.