Ultrason dalgalarıyla deriden ilaç zerki

TE MIT ultrasoun 472MIT’de yapılan araştırmaya göre ultrason dalgaları, cildin ilaç geçirgenliğini arttırabilir. Farklı frekanslarda iki ultrason ışınının kullanıldığı teknikte, iğnesiz ilaç zerki yapılabileceği iddia ediliyor.

Journal of Controlled Release’de yayınlanan makalede MIT Kimya mühendisliğinden Prof Daniel Blankschtein ve Prof Robert Langer, ekipleriyle birlikte biri düşük frekanslı diğer yüksek frekanslı olan iki ultrason ışınının, cildin üst katmanını ayırarak, ilaçların cildin içinden geçerek kana ulaşmasını kolaylaştırdığını açıklıyorlar. Bu şekilde ciltte oluşan hasarın son derece az olduğunu ve acı hissedilmediğini iddia ediyorlar. 

Ultrason enerji, cilt üzerindeki sıvı katmanına verildiğinde, ses dalgaları sıvı içinde kabarcıklar oluşturuyor ve bu kabarcıklar kararsız duruma gelene kadar büyüyor ve içeriye doğru patlıyor. Bu sayede cilt yüzeyini çatlatacak seviyede enerjiye sahip, yüksek hızlı bir sıvı mikrojeti oluşuyor.

Bu etki daha önce de bilinmekteydi ama enerjisi daha yüksek olan düşük frekanslı dalgalar kullanılmıştı. Yüksek frekanslı dalgaların ise enerji seviyelerinin kararsız kabarcıklar yapmak için yeterli olmadığı düşünülüyordu. Ancak, düşük frekanslı dalgalar daha ziyade dağınık bir yapı oluştuduğundan yeterli dozda ilaç molekülünün cilt altına geçmesi sağlanamıyor.

Yüksek frekanslı dalgaların, düşük frekanslıların yanında gönderilmesinin, ekibin açıklamasına göre iki etkisi var: birincisi daha fazla kabarcık oluşmasını sağlıyorlar ve bunları düşük frekanslılar daha sonra patlatıyor; ikincisi ise kabarcıkların sıvı film üzerinde sağa sola kaçmasına engel oluyorlar ve daha düzgün bir geçiş bölgesi oluşuyor, bu sayede de daha fazla dozda ilaç molekülü cilt altına geçebiliyor. 

Domuz cildi üzerinde yapılan denemelerde, ekip, iki farklı frekans seviyesinin, tek frekans seviyesine göre 10 kat fazla glikoz, 4 kat fazla da protein insülini emilimi sağladığını görmüş.

Araştırma şu anda enjeksiyon yerine deri üzerinden geçişle ilaç uygulamasının yaygınlaştırılması için kolaylaştırma ve el tipi ultrason cihazı prototipi üzerinde çalışmalarla devam ediyor.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/medical-and-healthcare/news/ultrasound-waves-could-make-skin-more-permeable-to-drugs/1013927.article#ixzz26phMNdQR

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.