Hidroelektrik enerjinin çevresel maliyeti yüksek mi?

how-do-dams-hurt-rivers 1Dünyaya sorsak: Barajlar nehirleri rahatsız ediyor mu?—Missy Davenport, Boulder, Colo.

 

Barajlar, insan zekasının ve mühendislik maharetinin bir sembolüdür. Büyük kütleli bir suyun kontrolu hiç de kolay bir iş değildir. Öte yandan, çevresel değerlerin gittikçe ön plana çıktığı günümüzde hidroelektrik santralların, doğdukları dağlardan denize döküldükleri noktaya kadar nehirler üzerindeki etkisi de sorgulanıyor.

Amerika’da hidroelektrik santralların kaldırılması çalışmaları var.  Bu aralar da tarihin en büyük baraj kaldırma projesi Washington’da Elwha nehri üzerinde gerçekleştiriliyor ve 200 yıllık barajlar kaldırılıyor. Yenilenebilir kaynaklarla ve kirlilik yaratmadan elektrik üreten bu tesisler neden bunca külfete kaldırılarak kaldırılıyor? 

Sonuçta iş fayda/maliyet analizine dayanıyor, bir barajın ürettiği enerji ve bu enerji karşılığında üzerinde bulunduğu nehre ve çevresien verdiği zarar. Elwha nehrinde bu hesabı yapmak çok kolay, zira barajlar çok düşük enerji üretirken, nehirde balık geçişine engel oluyorlar. Ancak pek çok durumda bu hesap o kadar da kolay değil.

Ortaya atılan en öncelikli konu, barajların su kalitesine etkisi. Barajların arkasında biriken organik materyaller bozunurken yüksek miktarda oksijen tüketimine neden oluyor. Bazen bu durumun yosun miktarındaki artışla oksijensiz “ölü kısımların” oluşumuna kadar gittiği ve nehirdeki canlı hayatını olumsuz etkilediği görülüyor.  Öte yandan, baraj rezervuarlarında suyun yüzeydeve dipteki sıcaklığı çok değişiyor. Bu sıcaklık profili de nehir yaşantısını zorlaştırabiliyor. Baraj operatörleri oksijen oranı düşük ve farklı sıcaklık profilindeki suyu serbest bıraktığında da nehirin aşağı kısımlarındaki hayat olumsuz etkilenebiliyor.

Üzerinde baraj bulunduran nehirler de kenardaki sağlıklı organik yaşam için elzem olan dip tortusunun doğal taşınması konusunda da farklılıklar sergiliyor. Kayalar, ahşap, kum ve diğer doğal maddeler, rezervuarın ağzında birikiyor ve nehir yatağının geneline yayılamıyor. Araştırma raporlarına göre barajın altında kalan kısımlarda yapısal sayılabilecek bu elemanlar eksik olduğundan da habitat oluşamıyor.

Balık geçişi konusundan yukarıda da bahsetmiştik. Pek çok hidroelektrik barajda nehir boyunca geçiş imkanı olmadığından nehrin yukarı kısımlarında doğan göçmen balıklar, nehrin sonuna doğru seyahatlerini tamamlayamıyor ve doğal hayat olumsuz etkilenebiliyor.

Adaptasyon: http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=how-do-dams-hurt-rivers

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.