Az bulunan metalleri hurdalardan geri dönüştürmek

Rare-eart 482Norveç’te mühendisler, az bulunan metalleri hurdalardan elde etmek üzere teknikler geliştirmeye çalışıyorlar. Araştırma kurumu SINTEF tarafından geliştirilen projedeki geri dönüşüm yöntemi, bu metallerin tek üreticisi olan Çin’in üretimi kısması nedeniyle yaşanabilecek sıkıntıları ortadan kaldırabilir. 

Neodinyum ve disporsiyum gibi elektrik motorları ve elektrikli arabalarda kullanılan güçlü kalıcı magnetlerin, rüzgar türbinlerindeki dinamoların, hatta cep telefonlarındaki elektronik parçaların ve LED’lerin yapımı için önemli bir girdi olan metaller, dünyada bol miktarda bulunmasına rağmen, belli yerlerde konsantre şekilde bulunmaktalar. En önemli üretici olan Çin ve dünya ihtiyacının %95’ini üretiyor. İhracatını kısan Çin, yenilenebilir enerji ve elektrikli araba gibi teknolojilere talebin arttığı son zamanlarda bir darboğaza neden olabilir.

SINTEF projesi, bu az bulunan metallerin yeniden kazanımı konusunda geliştirilen bir proje ve alüminyum izabe teknolojisini kullanıyor. Alüminyum, madeninden yüksek sıcaklıklı elektroliz kullanılarak elde edilir. En önemli Alüminyum üreticilerinin bulunduğu Norveç’teki SINTEF ekibi, aynı yöntemin, bu az bulunan metallerin yeniden kazanımı için de kullanılabileceğini düşünüyor.
Magnetler içinde bu metallerden üç tane bulunur: neodinyum, disporsiyum ve praseodinyum. SINTEF araştırmacısı Ana Maria Martinez, bir süredir yüksek sıcaklıkta elektrolizle atık magnetlerden ve magnet üretimi sırasında ortaya çıkan talaşlardan metal geri dönüştürme üzerine açlışıyor. Sonuçların laboratuar ölçeğinde ümit vadedici olduğunu söyleyen Martinez, sürecin çok yavaş ilerlediğini belirtiyor.

Özellikle elektrikli arabaların yaygınlaşması ile önemi artacak olan geri dönüşüm konusu, bir açıdan da kalıcı magnetlerin uzun mesafelere transferinin ağır regülasyonlara tabi olması açısından önemli. Kendisi magnetik özellikte olmayan talaş, bunun için ciddi bir geri dönüşüm kaynağı. Ancak, farklı amaçlar için tekrar eritilen talaş sonucunda elde edilen alaşımlar, yüksek kalitede magnet üretimi için uygun değil.

Martínez, araştırmanın henüz çok başlarında olduğunu söylüyor ve optimize edilmesi gereken pek çok faktörün olduğunu vurguluyor, ancak başarılı olunması halinde şu an kullanılanlara göre çok daha basit ve güçlü asitlere dayanan bir yöntem geliştirmiş olacaklar.  


Read more: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/engineers-seek-to-extract-rare-earth-metals-from-scrap/1013961.article#ixzz26zqRUaya

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.