Çok ince chip paketleri ile akıllı giysiler

ultrathin chip packages-lead-to-intelligent-clothingImec, çok ince ve esnek chipleri eğilebilir ve esneyebilir ara bağlantılarla bir paket haline getirerek eğimli ve kıvrımlı yüzeylere adapte edttiğini iddia ediyor.

Açıklamaya göre ortaya çıkan devre, medikal uygulamalara ve rahatlığın ön planda olduğu günlük akıllı kıyafetlere yerleştirilebilir. Araştırmacılar, bulgularını bu hafta Amsterdam’da 2012 Elektronik Sistem Entegrasyonu Teknolojisi Konfernası’nda sundular. 

Günümüzde, elektronik cihazların çoğu mekanik esnekliğe sahip, ancak biyomedikal sistemler ya da tüketici elektroniği gibi alanlarda pek çok sayıda uygulama elektroniğin kıvrımlı ve eğimli yüzeylere adaptasyonunu gerektiriyor. 

 

Imec’in Ghent Üniversitesi ile ortak laboratuarının bu teknolojide öncü olarak endüstriyel uygulamayı başardığı söyleniyor. Demonstrasyon için, araştırmacılar ticari olarak bulunabilen bir mikrokontrolörü elektrik performansı ve fonksiyonlarını koruyarak 30µm boyutuna indirmişler. Daha sonra da 40–50µm kalınlığında poliamid paketine yerleştirmişler. Daha sonra da bu çok ince chip, esnek elektrik kablosu ile entegre edilmiş. Sonuç olarak paket, elastomerik (polidimetilsiloksan gibi) bir katman üzerine yerleştirilmiş. Burada iletkenler iki boyutlu yay gibi davranarak esnekliği arttırırken iletkenliği muhafaza ediyorlar.

 

Araştırmanın sorumlusu Jan Vanfleteren, “geleceğin elektronik devreleri, iletkenliğini muhafaza ederken, kauçuk ya da deri gibi esneyecek ve kıvrılacak. Bu önemli ilerleme de esnek ve çok ince chip paketlerinin esneyebilen kablolarla entegre edilebileceğini ve bu sayede esneme özelliğinin önemli olduğu uygulamalarda kullanılabileceğiniz gösteriyor” diyor.

Araştırma sonuçlarının öncelikle akıllı kıyafetlerde, daha sonra da medikal uygulamalarda kullanılacağı öngörülüyor.  Bu araştırma Flanders’daki Agency for Innovation by Science and Technology (IWT) tarafından ve SBO-BrainSTAR projesi aracılığıyla desteklenmiş. IMEC, araştırmaya katılacak endüstriyel partnerler arıyor.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/ultra-thin-chip-packages-could-lead-to-intelligent-clothing/1013991.article#ixzz27NhmL52K

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.