Atıkları, yapı malzemelerine dönüştürme projesi

convert waste into construction materialsAvrupa’da yürütülen bir proje kentsel ve tarımsal atıkları inşşat sektörü için yüksek performanslı ürünlere dönüştürmeyi hedefliyor.

Bu malzemeler, aralarında Ingiliz Exergy’nin de olduğu bir kaç KOBI ve araştırma merkezinin katılımıyla, Avrupa Birliği Komisyonu 7. Çerçeve işbirliği projeleri kapsamında INNOBITE (Inovativ Biyokompozitler) altında geliştirilecek. 

Açıklamaya göre İspanyol Tecnalia’nın liderliğindeki proje iki fikre dayanıyor: buğday saplarının inorganik kısımlarının yeniden değerlendirilmesi ve geri dönüştürülmüş kağıttan selüloz nanofiberlerin üretimi.Bu iki bileşen yeni polimerik kompozitlerde yüksek performanslı katkılar olacaklar. Buğday saplarının içinde bulunan lignin ve selüloz sırasıyla polimerik matrix ve kuvvetlendirici malzeme olacaklar.

 

Yeni kompozit malzemeler bölümleme için panel ve çerçeveler için profil üretiminde kullanılacak. Malzemelerin, minimum teknik standartlara uygun olup olmadığının belirlenmesi için uygun standartlarda rezistans ve dayanıklılık testi yapılarak pazara sürülecektir. Biyolojik bozunurluk deneyleri yapılarak var olan çözümlere göre ortaya koyacağı çevresel faydaların belirlenmesi öngörülmüş. Proje kapsamında geliştirilen ürünler ve üretim prosesleri ise Yaşam Döngüsü  Analizleri ve Çevresel Teknoloji İncelemelerine tabi tutulacak.

INNOBITE projesi kapsamında geliştirilenlerin, inşaat sektörü bünyesinde var olan endüstriler için yeni iş olanakları yaratması, bu vesileyle yeni pazarlara giriş imkanı sağlaması, yeni şirketlerin kurulması ve iş modellerinin geliştirilmesine katkıda bulunması bekleniyor. 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/project-aims-to-convert-waste-into-construction-materials/1014007.article

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.