Güneş panellerinin kullanım ömrünü uzatma projesi

flexible disposable solar cellsİngiltere’den araştırmacılar esnek, tek kullanımlık güneş panellerinin ömrünü uzatmak üzere bir proje çalışması içindeler. Bath Üniversitesi’nden bilim adamlarının yürüttüğü 4 yıllık ve 4 m€ bütçeli proje AB tarafından finanse ediliyor. Amacı renklendirme ile hassaslaştırılmış günel paneli üretimi için yeni yöntemler bulmak olan projede fotosentez benzeri bir teknoloji üzerinde çalışılıyor ve organik renklendirme ile elektrik üretiminin maliyeti düşürülmeye çalışılıyor. Üzerinde durulan, kullanım ömürleri kısa olan hatta teknolojisine bağlı olmakla birlikte bir kaç haftaya kadar inen bu panellerin kullanım ömürlerini uzatmak.

AB’nin Marie Curie Initial training Networks programı tarafından finanse edilen projede Oxford Photovoltaics ve Avusturya’dan Dyesol gibi şirketler de yer alıyor.

Bath Üniversitesi’nde araştırmanın lideri Prof. Alison Walker, kullanılan boyanın organik olduğunu ve zamanla bozunduğunu içine su girebildiğini bunun da bozunmaya neden olduğunu söylüyor. Sıvı hücreler daha verimli iken elektrolit sızma yaptığı için daha kısa kullanım ömürleri var. Katı hücrelerde ise polimer kullanılıyor ve hem daha düşük verim söz konusu hem de polimer de zamanla bozunuyor.  Bazı hücrelerde elektrolit için kullanılan titanyum film de bazı problemler yaratabiliyor zira katalist olarak davranarak hücreye zarar verecek bazı reaksiyonlara destek oluyor.

Hücrelerin kullanım sürelerini uzatabilmek için araştırmacılar suya karşı daha dayanıklı boyalarla deney yapmayı, hücreyi koruyan dış ve entegre  bariyerleri geliştirmeyi ve daha güçlü polimerlerle elektrotlar bulmayı planlıyorlar.
Walker, teknolojiyi ticari açıdan anlamlı olacak şekilde geliştirmeyi umuyor. En azından ticarileşmeye yakın bir noktaya getirmeyi.

Ancak, renklendirme ile hassaslaştırılmış güneş panelleri silikon bazlı fotovoltaiklerden çok daha ucuz olduğundan, piyasaya sürülmesi, ancak tek kullanımlık bataryalara, ömrü bir kaç ay sürecek, yenilenebilir bir alternatif  şeklinde olabilir. Walker, “ucuz güneş enerjisi özellikle gelişmiş ülkeler için taşınabilir bir kaynak olarak önemli olacaktır. Taşınabilirlik, silikon’un sunamadığı bir avantajdır” diyor. 


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/project-aims-to-boost-lifetime-of-flexible-disposable-solar-cells/1014133.article#ixzz28KHBxaQU

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.