Anında otomatik baskılı devre testi

testing printed electronicsFinlandiya’da, baskılı devrelerin üretildiği anda otomatik testini gerçekleştirmek üzere bir ekipman geliştirildi.

Büyük devre levhalarının yapımında kullanılan bir cihazdan esinlenerek geliştirilen ekipman, bir dizi baskılı devrede farklı parçaların testini ve ölçümlerini, bunları manuel olarak tek tek birbirine bağlamayı gerektirmeden yapabiliyor.

Baskılı devre, elektronik parçaları ve devreleri doğrudan bir katman üzerine basılması ile hızlı ve düşük maliyetli imalata imkan veriyor. Geliştirilen ekipman, baskı yerleşimine göre ayarlanabilen bir dizi pim kullanıyor ve gerek üretim sürecinin sonunda gerekse farklı baskı katmanları arasında kontrol amaçlı çalıştırılabiliyor. Bu pimler baskılı devre rulosu üzerindeki bir bölümdeki parçalarla temas ettiğinde bu parçaların çalışıp çalışmadığı ile ilgili testleri

yapabiliyor; rezistansını, kapasitansını, iletkenliğini ölçebiliyor ve bu bilgileri bir veri tabanına yazabiliyor.

 

Örnetğin organik ışık diyotları (LED’ler) gibi görsel parçalarda ise pimler akım sağlayarak ışık yayılmasını sağlıyor, bir kamera da ayrıca kayıt alıyor. Söz konusu sistem bu şekilde hatalı pikselleri bile belirleyebiliyor.

Çalışmayı başlatan VTT Teknik Araştırma Merkezi’nden bir ekip, pilot üretim için Oululu’da PrintoCent elektronik topluluğu ile birlikte çalışıyor. Ancak bir kaç küçük değişiklikle ticari olarak piyasaya sürülebilir durumda olduğu iddia ediliyor.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/automated-device-tests-printed-electronics-as-they-are-made/1014505.article#ixzz2BVvvkoGf

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.