Ödüllü Dizel Motoru Teknolojisi

Diesel engine technologyDüşük emisyonlu dizel motoru teknolojisi, özel bir tasarım yazılımı ile geliştirildi ve mühendislik ödülü aldı.

Motorun ventilasyon sisteminden kaçan motorin miktarını, nispeten pahalı santrifüj teknolojisine ihtiyaç duymadan düşüren teknoloji, Ingiliz Mükemmel Mühendislik Ödülleri arasında Grand Prix’ye layık görüldü. 

Parker Hannifin Manufacturing mühendisleri, Leeds üniversitesi’nde geliştirilen hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımını kullanmışlar. Motorun turbo-şarjından gelen küçük miktarda hava ile bir pompa son derece hassas ayarlamalarla verimli bir şekilde çalıştırılarak, seperatör üzerinden yakıta doymuş motor havasının emilmesi sağlanmış.

 Yağ, %97 verimle motora geri beslenebiliyor ki bu oran, çok daha komplike ve pahalı olan santrifüj teknolojisi seviyesinde ve benzer fiyattaki filtrelerin sağladığı orandan çok daha yüksek.

Parker Hannifin tarafından geliştirilen teknoloji, bu aşamada endüüstriyel boyutta motorlara ve orta ölçekli kamyon motorları için uygun; ancak daha büyük sistemlere uygun hale getirmek üzere çalışmalar sürüyor. Bunun yanı sıra ek filtre kullanılarak verimliliği %99’a çıkarmak üzere çalışılıyor.  

Araştırma, kısmen European Regional Development Fund Programme tarafından finanse edilmiş.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/automotive/award-recognises-efficient-diesel-engine-technology/1014463.article#ixzz2BWQY277M

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.