Plastik ampul fluoresan ampullerin yerine geçebilir

plastik ampulAmerika’da led’ler kadar verimli ama daha yumuşak ışık veren ve titremeyen plastik ampul geliştirildi.

Kuzek Carolina Wake Forest Üniversitesi’nden yapılan açıklamada polimerden ve nano malzemelerden yapılan yeni ampullerin, içinden akım geçtiğinde beyaz ışık yaydığını ve fluoresan ışıkların pazardaki yerine talip olabileceği söylendi. Fluoresan ışıkların göz yorduğu ve özellikle altında oturan kişileri rahatsız ettiği yaygın bir şikayettir. Yeni geliştirilen ampulün her iki problemi de ortadan kaldırdığı söyleniyor. 

Beyaz ışığı yayan kalıplanabilir polimer üç katmandan oluşan ampuller istenen herhangi bir şekil ve renkte yapılabiliyor. Polimer, alanla endüklenen elektroışıma ile ışığı yayan (FIPEL) nanomalzeme ile karıştırılıyor.   

Bu haliyle fluoresana göre daha çok tercih edilen ama yine de soğuk ve doğal olmayan ışık veren, ayarlı kısıcılarla çalıştırıldığında da titreme yapan LED ışıklara bir alternatif olarak görülüyor.

Wake Forest, teknolojinin üretime geçişi için bir şirketle birlikte çalışıyor ve önümüzdeki yıl ürünü piyasaya sunmayı planlıyorlar.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/plastic-bulb-could-replace-traditional-fluorescent-lights/1014813.article#ixzz2DzMMxl4V

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.