Akış hücreleri ile daha ucuz ve çevreci enerji depolama imkanı

flowcellsYenilenebilir enerjinin daha ucuz ve çevreci şekilde depolanması için Amerika’da akış hücreleri üzerine .alışılıyor; bir çeşit tekrar doldurulabilir batarya.

Özellikle yüksek miktarlarda enerji depolaması için, akış hücreleri elektrik dağıtım şebekelerine bağlanabilir ve enerji ihtiyaçlarını karşılayabilir. Harvard School of Engineering and Applied Science’dan Michael Aziz tarafından yönetilen projenin amacı teknolojinin maliyetini düşürerek piyasadaki batarya sistemleri ile rekabet edebilir hale getirmek.   

Akış hücreleri, pozitif ve negatif yük taşayan sıvı elektrod malzemelerini, elektrokimyasal dönüşüm hücrelerinden – yakıt hücrelerine benzer - pompalayarak elektrik akımı yaratıyor. Sıvıyı ters yönde pompalarken hücreye akım verilerek bataryanın tekrar dolması sağlanıyor.  Hücrenin üretebileceği gücün miktarı elektrokimyasal hücrenin büyüklüğü ile ilgili. Saklayabileceği enerji ise, hücreden ayrı, dış tankta tutulan elektrot malzemelerin hacmine bağlı.

 

Akış hücreleri, güç ve enerji kapasitesinin birbirinden ayrıldığı ve akım ihtiyacına göre ölçeklendirebildiği tek batarya tipi olarak beliriyor. Akış hücrelerinin çalışma süresi de gücü düştüğünde akım değerini düşüren katı pillere göre daha uzun.

Öte yandan akış hücrelerinin elektrokimyasal dönüşüm hücreleri, vanadyum gibi pahalı malzemelerden oluşuyor, sıvı elektrolitler de pahalı ve tehlikeli maddeler ya da kullanımı oldukça zor. Örneğin yüksek sıcaklıklarda çalışılması gerekiyor. Ticari elektrokimyasal sistem geliştiricisi Sustainable Innovations ile birlikte çalışan Aziz, bu problemin çözümüne yönelik küçük, toksik olmayan ve oda sıcaklığında sıvı formda olan organik molekülleri kullanmayı düşünmüş. Bu moleküller tarım arazilerinde olabildiği gibi sentetik olarak da üretilebiliyor. Harvard’dan başka bir bilim adamı Alán Aspuru-Guzik de akış hücrelerinde kullanılabilecek bu organik maddelerin bulunması üzerine çalışıyor. 

Yüksek güç yoğunluğu, verimlilik, ucuz kimyasallar  ve daha güvenli enerji depolaması düşünüldüğünde diğer akış hücrelerine göre avantajlı olduğumuzdan bahsedilebilir diyor Aziz. Söz konusu hücre güneş paneli olan binalara yerleştirilebileceği gibi rüzgar ya da güneş çiftliklerinde de kullanılabilecek ve şebekeye bağlanmadan, yedekleme amacıyla kullanılan kurşun-asit bataryalara göre ekonomik olacak.

Harvard araştırması, US Enerji Departmanı’nca , bir yıllık $600,000 (£374,122) değerinde bir fonla destekleniyor ve proje sonuçlarına göre bu süre uzatılabilecek.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/news/flow-cells-could-provide-cheaper-green-energy-storage/1014804.article#ixzz2DzinyMdP

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.