Katalizin tam kontrolunu sağlayabilecek kimyasal nanoyapı

Kaynak: Journal of the American Chemical SocietyBoston College araştırmacıları tarafından geliştirilen kimyasal bir nano yapı, cildin gözeneklerine benzer davranış sergileyerek endüstriyel kimyada kullanılan bir kataliz sürecinin tam kontrolünü sağlıyor.

Bilim adamları, aralarında petrokimyasallar ve agrokimyasalların üretimi gibi pek çok endüstriyel kimyasal süreçler arasında yaygın olan heterojen katalizde daha kapsamlı bir seçiciliğe imkan veren ve yolk-shell tabir edilen katalistleri geliştirmeye çalışıyordu. 

Boston College’da Kimya Bölümünde Yrd. Doç.  Chia-Kuang Tsung ve ekibi bir nanoyapı geliştirdiler ve kimyasal reaksiyonlarda ince, gözenekli cilde benzer bu yapı ile molekülleri boyutları, kimyasal yapılarına göre filtre ediyor. Grup, sonuçları Journal of the American Chemical Society’de yayınladı.

Tsung, daha akıllı bir katalist geliştirmeyi hedeflediklerini ve bunun için yüzeye kimyasal tepkimeye giren ve girmeyen maddeler arasında ayırım yapabilen bir katman yerleştirdiklerini ifade ediyor. Çalışma, nano ölçekli metalik bir kristal ile başlamış ve üzerine bakır oksit bir katman yerleştirilmiş. Sonrasında metal-organik yapı adı verilen rafine malzeme uygulanmış. Polykristal yapıdaki metal-organik bakır okside yapışarak gözenekli bir katman oluşturmuş. Eş zamanlı olarak metal-organik yapı, kristalin yüzeyinde bakır oksiti aşındırmaya başlamış ve doku ile katalist arasında kimyasal reaksiyonun oluşabileceği küçük bir bölüm oluşturmuş.

Farklı moleküler yapılardaki gazlarla yapılan testlerde etilenin geçişine izin verilerek katalist ile buluştuğu belirlenmiş. Daha büyük moleküler yapıdaki Cycloontene gazının ise kataliste ulaşması tam olarak engellenmiş. Araştırmacıların raporladığına göre önceden kullanılan yolk-shell katalistleri ile yeni yöntem arasındaki temel fark, kimyasal reaksiyonun gerçekleştrildiği bu küçük bölme.

Tsung’un söylediğine göre bu yöntemle geliştirilen kontrol seviyesi, nano ölçekli  kimyasal yapıların, seçicilik ve ilaç endüstrisi dışında çok geniş kullanımı olan heterojen kataliz kontrolu için kullanımında önemli bir aşama ve “yeşil kimya”, yani kimyasal süreçlerde atıkların azaltılması yolunda önemli bir adım.

Tsung, ‘Gözenekleri kendi cildimiz gibi son derece hassas şekilde yapabiliyor ve kompozisyon ve kimyasal özelliklerini değiştirebiliyor ve istenen reaksiyonların oluşması için kimyasal geçişlerine ya da bloke edilmelerini sağlayabiliyoruz’ diyor. 

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/chemical-nanostructure-could-offer-precise-catalysis-control/1014960.article#ixzz2EyK6UC9t

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.