SABRE motoru kritik testleri geçti

Sabre1İngiliz mühendisler yeni motor teknolojisini test etti ve yüksek hızlı orbital uzay aracı yolunda başarılı bir adım atıldı. 

İngiliz Reaction Engines firmasından bir ekip, geçen ay SABRE motor teknolojisinin, ESA (European Space Agency) tarafından değerlendirilen testleri geçtiğini ve  Skylon olarak bilinen tekrar kullanılabilir ve yörüngeye ilave roket olmaksızın girebilen uzay aracında kullanılabileceğini açıkladı.  Reaction Engines SABRE ısı eşanjörü ve anti-frost sistemini standart jet türbin motoru ile test ediyorlardı. 

Uzay teknolojisi alanında jet motorunun bulunmasından sonra en önemli gelişme olarak kaydedilen teknoloji, Avrupa’dan Avustralya’ya  süpersonik uçuşla ulaşım süresini 4 saate indirebilecek.  

Reaction Engines’in CEO’su Tim Hayter’in söylediğine göre jet türbini ve roket teknolojisini birleştiren SABRE motoru, şirketin geliştirdiği ön soğutmalı ısı eşanjörü sayesinde hayata geçirilmiş. Basın toplantısında Hayter’in söylediği, “Isı eşanjörü, havayı 1000ºC’den 150ºC’ye saniyenin 100’de biri kadar bir sürede soğutabiliyor. Bu da hibrit  havalı roket motoru geliştirebiliriz; orbital ve yüksek hızla itme mümkün olacak demek”.  Hayter, yanma prosesinin gaz türbin motorlarına göre %5 -10 daha verimli olacağını ve havacılık endüstrisi için 10 milyar ile 20 milyar dolar arası bir tasarrufun söz konusu olabileceğini ekliyor.  

Sabre2Farklı uygulamalarda kullanım alanları da bulabilecek bu teknoloji. Orta Doğu ülkelerinin çoğunda içme suyu üretimi için kullanılan tuzdan arındırma teknolojisinde de %15 kadar bir verimlilik artışı söz konusu olabilecek. 

Havayı seri şekilde soğutan ve bu sayede sıkıştırılıp, yanma bölümüne beslenmesini sağlayan ısı  eşanjörü, donmaya engel olan teknoloji sırrı ile hayata geçiriliyor. Donma ve eşanjör borularında bir tıkanma söz konusu olmuyor.  Bu da çok daha hafif bir eşanjör sistemi ile mümkün oluyor.  400 MW ısı enerjisi için 1.5 ton’luk bir ağırlık söz konusu; yani var olan teknolojide kullanılanın %1’i civarında.  

Reaction Engines, eşanjörün üretimi için de yöntem geliştirmiş. Milimetre kalınlğında yüzlerce spiral formu verilmiş boru kullanılıyor.
sabre3 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/news/sabre-engine-passes-milestone-tests/1014783.article#ixzz2DhHemlk8

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.