Düşük ısı iletkenliği olan organik tuğla

organic brickİspanya’da Jaen Üniversitesi’nde kağıt endüstriesi atıkları ile inşaat endüstrisinde kullanılan bir seramik malzeme karıştırılarak düşük ısı iletkenliği olan organik tuğla yapıldı.

Çalışmaları Journal of Fuel Processing Technology’de yayınlanan araştırmacılar, bir kağıt fabrikasından selüloz atıkları ve atık suyunu arıtma sisteminden çamur toplamışlar. Bu maddeleri inşaatta kullanılan kil ile karıştırdıktan sonra bunları basınç altında sıkıştırıp, ekstrüzyona tabi tutarak tuğla elde etmişler.

Atık kullanılması ürünün düşük ısı iletkenliğine sahip olmasını sağlamış ve iyi yalıtım özellikli bir ürün ortaya çıkmış. Üniversitedenin araştırmacılarından Carmen Martinez, alternatifi olan ve klasik hammaddelerden yapılan tuğlayla kıyaslarken bu özelliğine dikkat çekiyor.

Açıklamaya göre, tuğlaya atık eklemenin bir diğer avantajı da içindeki organik maddelerden dolayı enerji tasarrufu sağlamaları. Bu tuğlalar daha kısa süre ateşe maruz bırakılarak üretilebiliyor. Bu sayede tuğla üretimi için gerekli enerjide tasarruf sağlanabiliyor.

Üretilen prototipin boyutları 3 x 1 x 6cm ama araştırma ekibi daha büyük boyuttaki tuğlaların da testini yapmış ve söylenen sonuçların benzer nitelikte olduğu. Sonuçta bu teknik, çevresel faydalarının yanı sıra tuğla üretim fabrikalarına enerji ve hammadde tasarrufu sağlayabilir. Ancak tuğlaların mekanik dayanımı teknik olarak sınır değerlerin üzerinde olsa da klasik tuğlaya göre daha düşük.

İçindeki kağıt oranı arttıkça yapışma ve şekil verme süreci zorlu olmaya başlıyor ve bu konularda daha çalışma yapılması gerektiği söyleniyor. Ekip, araştırmasına teknolojinin sürdürülebilirliği ile malzeme mukavemeti arasında bir denge kurmak üzere devam ediyor. Farklı atık malzemelerin de çalışmaya dahil edilmesi söz konusu. Örneğin su arıtma tesislerinden çamurlar, bira, zeytin işleme ve biyodizel endüstrilerinden atıklar gibi.

Fuel Processing Technology dergisinde araştırmacıların biyodizel atığının tuğla üretiminde kullanılabileceği ve yalıtkanlık özelliğini %40 kadar iyileştirdiğini ifade eden bir makalesi daha yayınlandı.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/civil-and-structural/news/scientists-create-organic-brick-with-low-thermal-conductivity/1015056.article#ixzz2GKGgccrk

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.