Moleküler makinalarla daha verimli imalata!

2040569 TE Manchester molecular machineMolekül boyutundaki makinalarla üretim düşüncesi, Manchester Üniversitesi’ndeki araştırma ile gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Prof. David Leigh liderliğinde bir bilim grubu dünyanın en komplike sentetik moleküler makinası olduğunu iddia ettikleri bir makina geliştirdiler; protein ve DNA’ya benzer biyolojik bileşenlere benzer şekilde başka moleküller üretebilen bir makina.

Bugün journal Science’da yayınlana makaleye göre bu gelişme komplike kimyasal reaksiyon proseslerine gerek olmadan malzemelerin otomatik olarak sentezlenmesi ya da tamamen yeni malzemeler yaratılmasına doğru gidebilir.

Moleküler makinalar karışık düzende atomlar; bunlar parçaların rastgele hareketi ile diğer moleküllerle reaksiyona girmek ya da bunları manipüle etmek üzere tasarlanmışlar.

 

Leigh, The Engineer’a ‘Şu ana kaar moleküler makinalarla yapılan son derece basit işler mesela bir anahtar ya da çok ufak çaplı bir mekanik iş, cisimler çok kısa mesefelerde hareket ettirmek gibi. Geliştirdiğimiz, başka moleküler makinalar inşa edebilen bir moleküler makina. Bu daha önce yapılmamıştı” şeklinde bir beyanat vermiş.

Yeni makina protein inşa eden ribozom molkeülü örnek alınarak yapılmış ve ona benzer şekilde halka şeklinde moleküllerden oluşuyor. Reaktif bir kolu var ve bir çizgi üzerinde hareket ederek diğer molekülleri toplayıp, yeni malzemeleri sentezleyebiliyor.

Leigh, moleküllerin hareketi rastgele olsa da bu hareketlerin yalnızca yeni molekülü oluşturmak için gerektiği gibi olduğunu anlatıyor: “halka, bir çizgi üzerinde rastgele aşağı yukarı hareket ediyor ama olması gereken blogun dısına çıkamıyor. Bir noktada halka üzerindeki reaktif kol, blokla reaksiyon halinde halkayı hareket çizgisinin dışına çekebiliyor ve sonrasında halka yine çizgide aşağı doğru hareket edebiliyor. ”

Araştırmacıların beklentisi bir gün moleküler makinaların daha verimli malzeme sentezi için kullanılması. Leigh, “bugün ecza, polimer, boya, kataliz endüstrisinde kimyasalların laboratuar ortamında çalışanlar tarafından karıştırıldığını ve bunun çok aşamalı bir harman prosesi olduğunu; halbu ki böyle bir sistemde işin moleküllere bırakılacağını” söylüyor.

 

Moleküler Makinanın nasıl çalışıyor? Gerçek moleküllerin hareketi daha da gelişigüzel.

Moleküler makinaların ilk uygulamalarının, daha önce üretilmemiş dört tip polimer; DNA, RNA, protein ve karbohidratlar baz alınarak üretilecek moleküller olabileceği de ekleniyor. Moleküler makinaların kendileri de bir seri kimyasal reaksiyonla bir mühendislik ürünü olarak inşa ediliyor. Yerine getirilmesi gereken fonksiyonla işe başlanıyor ve buna göre gerekli kimyasal yapı tasarlanıyor.

Bir sonraki adım şimdiye kadar başarılmış sayı olan 4’ün üzerine çıkarak proteinlerdekine benzer sayıda 30’la 40 arası bloktan oluşan moleküller inşa eden bir makina geliştirmek.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/production-engineering/news/molecular-machines-could-lead-to-more-efficient-manufacturing/1015147.article#ixzz2HbbyWI7I

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.