Grafen oksit sudaki radyonüklit’leri yok ediyor

grafenoksitRice University ve Lomonosov Moscow State University ortak çalışmalarında grafen oksitin kirlenmiş kulardaki radyoaktif maddeleri yok etmede etkili olduğunu buldular. Mikroskopik, atom kalınlığında grafen oksit pulllar doğal ya da insan etkisiyle oluşmuş radyonüklitlere hızlıca bağlanarak katı forma yoğunlaştırıyor. Pullar sıvıda çözünebilir ve yüksek miktarlarda kolaylıkla üretilebiliyor.

Deneysel çalışmaların sonucu Royal Society of Chemistry journal Physical Chemistry Chemical Physics’de yayınlanmış.

Resimde sol taraftaki flakon bir çözelti içinde mikroskopik grafen oksit parçacıkları içeriyor. Sağda ise nükleer atık içine grafen oksit eklenmiş ve kolaylıkla cıkarılabilecek şekilde kümelenmiş vaziyetteler.

Kontamine bölgelerin temizlenmesinde önemli bir gelişme sayılacak buluş, özellikle 2011’deki depremden sonra Japonya’da Fukushima nükleer tesisi civarında kirlenme oluşmuş bölgelerde etkili olabilir. Yağ ve gaz dönüşümü için hidrolik kırılma maliyetlerini de düşürmede etkili olabilir.

Grafen oksit’in geniş yüzey alanı, toksin emme konusunda kapasitenin belirleyicisi. Bu beklenen bir durum ama bu sürecin hızı şaşırtıcı.

Rice’da yapılan testlerde grafen oksit, simüle edilmiş uranyum ve plutonyumun yanı sıra yapışma sürecini negatif etkileyebilecek sodum, kalsiyum gibi substratlar içeren nükleer atıklarla sentezlenmiş. Grafen oksit, testlerde bentonit kilinden çok daha iyi sonuçlar vermiş ve granül hale gelerek nükleer temizlemede kullanılan karbonu aktive etmiş. Bu atık simülasyonu ile grafen oksit dakikalar içinde katılaşarak, en yüğun toksinlerle kümelenmiş.

Araştırmacılar, katı ya da gazlar yerine sıvılardan aktinit ve lantanitlerin radyoaktif izotoplarını ayrıştırmak üzere yoğunlaşmış. Radyoniklitlerin yakalanmış olması onları daha az radyoaktif yapmıyor ama bu şekilde katı hale geldiğinden ayrıştırılması daha kolay. Bu şekilde ayrılan madde yakıldığında, grafen oksit son derece seri şekilde yanıyor ve geride tekrar kullanılabilecek bir radyoaktif madde kalıyor.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/graphene-oxide-removes-radionuclides-from-water/1015157.article#ixzz2Hg6nVIxn

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.