Siyah silikonla ultra-verimli güneş hücreleri

black-siliconFinlandiya’dan bir araştırma grubu siyah silikon üzerindeki çalışmalarının, yeni ultra-verimli güneş hücreleri geliştirilmesini hızlandırma konusunda yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Siyah silikon, silikonun değiştirilmiş bir şekli ve iğne şeklindeki yüzeyi ile ışığı yansıtma özelliği düşük, emme özelliği ise yüksek. Malzemenin özellikleri fotovoltaik endüstrisini hep heyecanlandırmış, ama yüzey rekombinasyonu ile ilgili problemler uygulamasına engel olmuştu. 

Şimdi, Fraunhofer’in Güneş Enerjisi Sistemleri Enstitüsü’nden uzmanlarla çalışan Helsinki, Aalto Üniversitesi’ndeki grup, silikon üzerine atomik bir katman uygulayarak malzemenin karakteristiklerini iyileştirdiklerini iddia ediyorlar.

Bu sayede silikonun ışık emme özelliği iyileşmekle kalmıyor aynı zamanda yüzey pasifliği de iyileşiyor, bu da kirliliklere daha dayanıklı demek.

Journal of Photovoltaics’de yayınlanan makaleye göre, bu öenmli çalışma ile yüksek-verimlilikte güneş hücrelerinin geliştirilmesi hızlanabilir.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/black-silicon-work-could-lead-to-ultra-efficient-solar-cells/1015275.article#ixzz2IgZV9Pre

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.