İnce Film güneş hücreleri yüzde 20.4 verimliliğe ulaşıyor

Ince-film Solar cell-EMPAMalzeme Bilimi ve Teknolojisi İsveç Federal Laboratuarı, EMPA’dan araştırmacılar, esnek polimer folyo üzerinde ince-film solar hücre geliştirdiler ve güneş ışığını elektriğe dönüştürmede yeni bir verimlilik rekoruna imza attılar.

Hücreler, maliyet etkin solar elektrik potansiyeli ile bilinen CIGS (Copper indium gallium-di-selenide , Bakır, indiyum, galyum-di-selenit) yarı iletken kullanılarak geliştirilmiş.  

Ayodhya N Tiwari liderliğindeki EMPA’nın İnce Film ve Fotovoltaik Laboratuarı’ndaki ekibin, polimer alt katmanı üzerindeki CIGS ince filmi ile %20.4 enerji dönüşüm verimliliğini kaydettikleri söyleniyor. Açıklamaya göre, aynı ekip tarafından kaydedilen ve bir önceki rekor olan %18.7’den sonra önemli bir iyileşme. Verimlilik değeri bağımsız olarak Almanya, Freiburg’daki Fraunhofer Solar Enerji Sistemleri Enstitüsü’nce onaylanmış. 

Doktora öğrencileri Adrian Chirila ve Fabian Pianezzi’nin de içinde bulunduğu ekip, CIGS katmanının özelliklerini değiştirerek bu sonucu elde etmiş. CIGS katmanı düşük sıcaklarda büyütülmüş ve ışık emme özelliği geliştirilerek güneş hücrelerindeki foto akım iyileştirilmiş.

Empa’nın esnek solar hücreler üzerinde elde ettiği yeni verimlilik değeri, cam üzerinde CIGS solar hücreleri kullanılarak elde edilen %20.3’ün üzerinde ve en yüksek verimlilik değerine sahip olarak bilinen polikristal silikon katmanlı solar hücrelerinkine eşit.

Bir sonraki aşama teknolojiyi endüstriyel ölçeğe taşıyarak rulodan ruloya imalat teknolojisini bir endüstriyel ortakla oluşturmak. Bu amaçla Empa, Flisom adında esnek CIGS solar hücrelerin endüstriyelleşmesi konusunda yeni girişim bir şirketle çalışıyor.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/thin-film-solar-cells-achieve-efficiency-of-204-per-cent/1015300.article#ixzz2IgZpCtlE

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.