Daha küçük aktif/pasif IR Kameralar

active passive camerasAktif ve pasif infrared (IR) görüntüleme kabiliyetinin yüksek performanslı infrared kameralara entegrasyonu yapıldı.

Hem sivil hem de ticari uygulamalarda kullanılan bu kameralar iki kategoride: aktif olanlar genelde yakın ya da kısa dalgalı, görülemeyen IR kaynağı kullanarak sahneyi ışıklandırıyor; ve pasif olanlar, sıcak bir obje tarafından yayılan termal radyasonu algılayan tipik olarak orta-uzun dalgada IR kullanan ve aydınlatmaya ihtiyaç duymayanlar.

Simdiye kadar dual mod aktif ve pasif IR kameralar, farklı dalga boylarını kullanabilmek için ya iki farklı IR dedektörü ya da komplike kontrollu filtreler ve iki moddan görüntüyü tekrar yapılandırmak için ilave sinyal işleme prosesörü gerektiriyordu. Northwestern Üniversitesi’nin Quantum Cihazları Merkezi, aktif ve pasif IR görüntülemeyi tek bir chip üzerinde entegre edebildiğini iddia ediyor. Northwestern’ın bu açıklaması ile daha hafif ve basit, daha düşük güç tüketimi olan dual-mod aktif/pasif kameraların yolunu açıyor.

Bulguları açıklayan makale, “Active and passive infrared imager based on short-wave and mid-wave type-II superlattice dual-band detectors’, Journal of Optic Letters’da 1 Ocak’ta basıldı.

Araştırmacılar, yeni yarı iletken malzemelerin, indiyum arsenit/ galyum antimonit tip II düzenli örgülerinde quantum özellikleri üzerinde yaptıkları mühendislik çalışması yaparak bu sonucu elde etmişler ve bu çalışmayla Ir kamera teknolojisinde yaşlandırılmış civa-kadmiyum-tellürit (HgCdTe) için önemli bir ikame olan tip II düzenli örgülerindeki gelişmelerde çığır açtığı söyleniyor.  

Tip II düzenli örgülerin band yapısı sayesinde, iki farklı düzenli örgü farklı katman boşlukları ile birleştirilebiliyor. Böylece, 2.2µm (aktif mod) veya 4.5µm (pasif mod) dalga boyunda kesici dalga boyları algılanabiliyor. Bu yeni cihaz, pasif moddan aktif moda çok ufak bir sapma ile geçirilebiliyor.

Çalışma, Northwestern McCormick Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi, Walter P Murphy profesörü Manijeh Razeghi liderliğinde gerçekleştirilmiş. Defense Advanced Research Projects Agency, çalışmanın fonlamasını yapmış.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/method-could-lead-to-smaller-active/passive-ir-cameras/1015265.article#ixzz2IgaMNQu9

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.