Su itici seramikle endüstriyel proseslerde iyileşme

su-itici-seramiklerAmerika’da yapılan araştırmalar sonucunda dayanıklı, suyu iten seramik malzeme yapıldı. MIT’den bir araştırma ekibi az bulunan toprak metallerinden, suyu iten bir elektronik yapıyla seramik geliştirdiler. Seramik aslında hidrofilik, yani suyu çeken bir malzeme.

Pek çok suyu iten yani hidrofobik malzeme, desalinasyonda ve elektrik santrallerinde su yoğunlaştırılması gibi endüstriyel proseslerde kullanılıyor, ancak bunlar aşınma ve yırtılmaya yatkın malzemeler, özellikle de yüksek sıcaklıklarda.

 

MIT’nin geliştirdiği yeni malzeme seramik dayanıklılığını, ince polimer kaplamalar gibi daha zayıf malzemelerin hidrofobik özellikleriyle birleştiriyor. Çalışması Journal of Nature Materials’da yayınlanan araştırma ekibinden Kripa Varanasi’nin yaptığı açıklamaya göre ilk defa seramik bir malzemenin doğal olarak hidrofobik olduğu gösterildi.

Bu yeni seramiğin yapımında kullanılan az bulunan toprak oksitleri egzotik malzemeler ve ilginç bir şekilde ıslanma özellikleri incelenmemiş. Ortak araştırmacılardan Gisele Azimi, “çünkü hidrofobiklik doğal kimyasal özelliktir” diye ekliyor.

Ekip, az bulunan toprak grubunda sınıflanan (radyoaktif promethiyum hariç) 14 farklı elementin 13’ünden yapılmış oksitlerin üzerinde çalışma yapmış. Bunları sıkıştırarak neredeyse ergime sıcaklığına kadar ısıtmışlar ve katı hale birleşmelerini, seramik halini almalarını sağlamışlar – sinterleme prosesi. Sonuçta 13 malzemenin tamamnında hidrofobik özellikler bulmuşlar.  

Seramiği, güç santrallerindeki kondensörler gibi buhar ortamında bırakarak, hidrofobik özelliğini aşındırma şartlarında ve 1000 ºC’ye varan sıcaklıklarda muhafaza ettiği görülmüş. Seramiğin aynı işlem için kullanılan pek çok malzemeye göre daha sert olduğu görülmüş.

Bilim adamları nano-dokulu yüzeyi seramikle kaplayarak yüzeyden atlayan su damlacıkları ile su itici özelliğini göstermişler. Azimi, “bu malzemeler dayanıklı süperhidrofobik yüzeyler yaratma konusunda önemli bir adım ve bu kaplamalar var olan farikasyon prosesleri kullanılarak yapılabilir” diyor. Mükemmel ıslanmazlık özellliği ve dayanıklılık, bu malzemelere buhar türbinleri ve uçak motoru endüstrisinde kullanım alanı bulabilir diye ekliyor.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/process/news/water-repellent-ceramic-could-enhance-industrial-processes/1015297.article#ixzz2IgZeLYdL

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.