Mikroskopik LEDlerle daha hızlı kablosuz iletişim

mikroskopik ledRadyo sinyalleri yerine mikroskopik LED ışığı kullanarak kablosuz iletişim hızlanabilir.

Strathclyde üniversitesinde bir grup İngiliz araştırmacı görülebilir ışıkla, titreşen mikron boyutunda LEDlerle data ileten bir iletişim sistemi geliştirmek üzere bir fon aldılar. Ulaşmayı hedefledikleri hız, metre kareye 10 Gb/sn.

‘Li-Fi’ adını verdikleri teknoloji şu an kullnılan kablosuz iletişim sistemlerine göre daha ucuz ve hızlı olma potansiyeline sahip görülüyor; ötesinde radyo spektrumunda yer almadığı için radyo sinyallerine izin verilmeyen bazı hastahane kesimleri ya da uçak içleri gibi alanlarda da kullanılabilir. 

Prof Martin Dawson liderliğindeki Strathclyde ekibi, galyum nitritten yapılan LEDlerin beyaz LEDlere göre 1000 kez daha hızlı titreştikleri için daha hızlı data iletebildiklerini göstermişler.

Bu LEDlerin boyutuna bakarsak da 1000 adedi birlinen bir ampulün kapladığı kadar yer kaplıyor ve bant genişliğini aynı alanda toplamda bir milyon kat arttırabiliyor.

 

Projeye katkıda bulunan Edinburgh Üniversitesi’ndeki ekibin lideri olan Prof. Harald Haas’ın dediğine göre bu beyaz LEDlerde bulunan fosfor katmanı kapandığında bile var olan bir sonradan yanısma ile anahtarlama kabiliyetini ve iletişim hızını düşürüyor.

Beyaz ışığı oluşturmak için fosfor katmanı kullanılıyor. Haas, The Engineer’a yaptığı açıklamada “tek bir büyük LED yerine, her biri düşük kapasitanslı pek çok küçük renkli LED kullanarak renk ayarı ile beyaz ışık oluşturabiliriz ve fosfor katmanına neden ihtiyacımız olsun?” diyor.

Büyük LEDlerin parlak ışık verebilmek için kapasitans değeri de yüksek ve bu da abahtarlama hızını düşürüyor. Küçük LEDler dimmer olduğundan sinyali kısa mesafelere taşıyabilir aa birkaç LEDi aynı anda kullanarak bu farkı kapatabiliriz.

Araştırmacılar mikro-LEDlerle görülebilir ışıkla iletişimin özellikle baskılı devrelerde optik fiber dalga kılavuzlarının bakır kabloların yerini almasıyla veri iletimini hızlandıracağına inanıyorlar. Potansiyel hızların doğrusal LED sırasında milimetrede 100 Gb/saniye seviyesine 2 boyutlu LED dizisinde ise uzun vadede belki de milimetrekarede 1 Tb/saniye’ye çıkabileceği düşünülüyor. 

EPSRC tarafında fonlanan 4 yıllık proje teknolojinin pratik bir sisteme dökülmesini de kapsıyor. Haas, “yeni prensipler keşfederek daha az komplike yapılarla çok daha hızlı data hızlarına erişebiliriz; örneğin, çok düşük güçle onlarca metre mesafede 10Gb/saniye hıza çıkabiliriz” diyor. 

Bu sayede neredeyse sıfır-enerji ile kablosuz iletişim sistemleri geliştirmek mümkün olabilir. Kendi enerjisi ile çalışan sensör ağları ve M2M iletişim önemli gelişmeler olabilir.

Kablosuz internet erişimine bir alternatif oluşturmasının yanı sıra, görülebilir ışıkla iletişim, kullanılan ışık kaynaklarının veri iletiminde kullanılmasını da sağlayabilir. Örneğin arabalar birbirleriyle farları aracılığıyla iletişim kurabilir ya da mağazalarda ya da marketlerdeki ışıklandırma sistemleri stoğa bağlı olarak elektronik etiketleri güncelleyebilir.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/microscopic-leds-could-speed-up-wireless-communication/1015347.article#ixzz2JOv1oIfB

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.