Güneş enerjisi sektörüne kristal silikon yöntemi

cristal silikonAraştırmalar sonucu geliştirilen yeni yöntemle yapılan kristal silikonun diğer yöntemlere göre daha az enerji yoğun olduğu iddia ediliyor.

Doğada kum olarak bulunan silikon dioksit dünyanın kabuk örtüsününü %40’ını olutşturur ama kristal silikona dönüştürmek için kullanılan endüstriyel yöntem oldukça pahalıdır ve çevresel dezavantajlar söz konusudur.

Modern elektronikte kullanılan kristal silikon bir dizi enerji yoğun kimyasal reaksiyonla üretilir. Bu reaksiyonlarda sıcaklıklar 2000 °F civarına çıkarken çok miktarda karbon dioksit açığa çıkar. Yakın zamanda Michigan Üniversitesi Kimya ve uygulamalı fizik profesörü Stephen Maldonado ve kimya yüksek lisans öğrencileri Junsi Gu ve Eli Fahrenkrug silikon kristali 180 °F’ta üretmenin yolunu bulmuşlar. Silikon tetraklorid içeren bir çözelti yapıp, sıvı galyum elektrotun üzerine katman olarak yerleştirmişler. Metal elektronlarının bu şekilde silikon tetrakloridi ham silikona dönüştürdüğü ve bunun da sıvı metal içinde çözündüğü söyleniyor.

 

Maldonado’nun söylediğine göre bu yöntemin en önemli noktası sıvı metal. Pek çok katı formdaki metal de silikon tetrakloridi düzensiz silikon çevirecek elektronları verebilir ama ilave ısı vermeden yalnızca sıvı galyum gibi metaller kristalizasyonu sağlayabilir diyor Maldonado.

Araştırmacılar koyu renkli silikon kristal filmlerinin sıvı galyum elektrotlar üzerinde biriktiğini raporlamışlar. Şimdiye kadar kristallerin çapı milimetrenin 1/2000’i civarında, ama tekniğin geliştirilerek ışık enerjisini elektriğe çevirme ve depolama uygulamalarında kullanılabilecek daha büyük silikon kristallerin yapılabileceği düşünülüyor. Ekip şimdi bu yöntemin çeşitli varyasyonları ve ergime sıcaklığı düşük başka metal alaşımlar üzerinde çalışıyor

Eğer bu yaklaşım sonuca ulaşabilirse, özellikle de güneş enerjisi sektöründe son derece önemli etkileri olabilir. Kristal silikon solar enerjide en fazla kullanılan malzeme. Ancak silikonun maliyeti araştırmacıları alternatif yarı iletkenler üzerinde bir arayışa itmişti.

Bu yöntem henüz prematüre olduğu için silikon fiyatını ne kadar indirebilir konusunda bir tahmin yürütmek oldukça zor ama potansiyel oldukça yüksek, hem düşük fiyat hem de çevresel etkilerinde olumlu gelişmeler söz konusu.  

Çalışma sonuçları Journal of the American Chemical Society’de yayınlandı ve American Chemical Society Petroleum Research Fund tarafından fonlandı. Üniversite şu aşamada patent alma sürecini başlatmış ve ticarileşme konusunda birlikte çalışabileceği ortak arayışında.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/crystalline-silicon-method-could-benefit-the-solar-industry/1015353.article#ixzz2JPKzNKPF

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.