Elektronikte aşırı ısınmayı önlemek için

University College Cork’da Tyndall National Institute ve Singapore National University’nden ortak bir ekip  enerji verimliliği yüksek elektronikler için çok küçük cihazlar geliştirip üretti.

Bu cihazlarda moleküllerin nasıl davrandığı belirlendikten sonra, anahtarlama verimliliğinde 10 kat artışın, tek bir karbon atomunu değiştirerek sağlandığı iddia ediliyor. Bu sayede cep telefonları ve diz üstü bilgisayarlarda aşırı ısınma ile başa çıkmak mümkün olacağı gibi yaralarnmalarda da doku iyileşmesinin elektrik simülasyonunda da kullanılabilir. 

Söz konusu gelişmenin elektrik valf ya da diyot doğrultucu olarak görev yapan moleküller üzerinde çalışarak kaydedildiği ifade edilmiş. Bu moleküller akımı içlerinden geçirmek ya da durdurma işini üstleniyorlar. Çalışma sonucu bunlara basitçe bir karbon ilave edilmesinin cihaz performansını 10 kat iyileştirdiği yönünde. Atom seviyesinde bilgisayar simülasyonları tek sayıda karbon atomu içeren moleküllerin, çift sayıda karbon atomu içeren moleküllere göre daha düz durduklarını bu sayede de daha yakın aralıklarla balık istifi gibi dizilebildiklerini gösteriyor. Bu moleküller, Nijhuis group tarafından elektrot yüzeyinde birbirleri ile hatasız olarak birleştirilmişler.

 

Cihaz yük ve moleküllerin şekline göre fotosentezi, hücre bölünmesini ve doku büyümesini düzenleyen biyolojik nano-makinalarda olduğu gibi anahtarlanabiliyor. Bu gelişmenin enformasyon prosesinde önemli bir adım olacağı ve artık moleküler boyuta yaklaşan ufaklıkta anahtarlar içeren elektronik cihazlarda yeni gelişmelerin önünü açacağı iddia ediliyor.  Deneysel çalışmalar ve simülasyonlar, molekül dizilimindeki iyileşmenin ve  van der Waals kuvvetlerindeki tetikleyici değişimlerin elektronik cihazların performansının önemli ölçüde artacağını da gösteriyor.

Çalışma sonucu Şubat ayında Nature Nanotechnology’de yayınlanacak.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/tiny-devices-could-combat-overheating-in-electronics/1015316.article#ixzz2JPKE2VPZ

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.