Gerildikçe renk değiştiren elastik fiber

Exeter hogberryRenk değiştiren giysiler ve daha esnek optik fiberler esnedikçe rengini değiştiren malzemenin geliştirilmesi ile yakında vitrinlerde olabilir.

Exeter, Cambridge ve Harvard Üniversiteleri’nden araştırmacılar, sabun köpüğünde olduğu gibi ışığı gök kuşağı renklerinde yansıtan bir tip Güney Amerika böğürtleninden etkilenerek elastik fiberler geliştirdiler. Polimer fiberin özel mikro yapısı ne kadar ince olduğuna bağlı olarak ışığı farklı dalga boylarında yansıtıyor, bu sayede de gerildikçe rengi değişiyor.

 

Exeter araştırmacıarından Prof Peter Vukusic, fiberlerin bir gün fotonik kristal fiber (FKF) olarak bilinen ve mikro yapısından dolayı ışığı yakalayan optik fiberlerin yerini alabileceğini söylüyor ve ekliyor: “FKF’ler cam, silika ve diğer malzemelerden yapılırlar. Genelde de bunları geremezsiniz. Oysa bu çalışmada biyolojik ilhamla üretilen fiberler gerilebiliyor. Bu da içinde sıkışmış ışığın değiştirilebilme potansiyeli demektir.”. 

Harvard fibres 1

Potansiyel uygulama alanlarından biri spor kıyafetleri olabilir. Kaslarda gerilme oldukça renk değişimi görülür. Hatta ısınma sonucu genleşme yaşayan bir objenin algılanması için de kullanılabilir.

Harvard fibres 2

Fiberler, margarita nobilis olarak bilinen bir böğürtlenden ilham alınarak üst üste katman halidne yerleştirilmiş ve onlarca mikron kalınlığında silindirler olarak rulolanmış iki polimer malzemeden oluşuyor. Üst ve alt katman ışığı ayrı ayrı yansıtıyor ve ortaya çıkan ışınlar etkileşerek parlak bir renk oluşturuyor. Bu renk de fiber gerildiğinde ya da ışık dalgalarının yansıma açıları değiştirildiğinde değişiyor. 

Harvard’dan Dr Mathias Kolle tarafından yönetilen araştırma ekibi her bir malzemeyi bir çözeltide çözdükten sonra ve ince filmlere bükip, bir cam alt katman üzerinde birbirleri üzerine katmanlar halinde yerleştirerek fiberi oluşturmuş. 

Sonrasında cam üzerinden kaldırılması bayağı uğraş gerektirmiş, bunun üzerine su yüzeyine bırakmışlar ve alt katman kendiliğinden camdan ayrılmış. Sonrasında rulo pini olarak çok ince bir cam fiber kullanılmış, ikili katmanın bir tarafından tutturularak rulo haline getirilmiş. Daha fazla sarıldıkça, bu katmanlar konsantrik bir silindirin parçası haline gelmiş ve rulo pini aradan çekilerek, son derece esnek, silindirik, çok katmanlı bir yapı elde edilmiş.  

Ekip, şimdi endüstriyel üretim için çalışmanın fabrikasyon ölçeğine hazır olduğuna inanıyor.

Araştırma US Air Force Office of Scientific Research Multidisciplinary University Research Initiative, EPSRC, ve the Bonn-based Alexander von Humboldt Foundation tarafından fonlanmış.

Çalışma ile ilgili makale Advanced Materials dergisinde yayınlandı.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/elastic-fibres-appear-to-change-colour-as-they-are-stretched/1015392.article#ixzz2JTh7Tk9l

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.