Sprey kaplama yöntemi ile yapılan solar hücreler

spre-coating-methodSprey boyamaya benzer bir yöntemle üretilen solar hücreler Sheffield Üniversitesi’ndeki araştırma ile üretildi.

Sheffield Üniversitesi Fizik ve Astronomi bölümleri ile Cambridge Üniversitesi hava esaslı bir proses kullanarak sprey kaplama ile bir fotovoltaik aktif katman oluşturma yöntemi geliştirdiler. Bu yöntem seri imalata uygun ve düşük maliyetli. Sheffield’dan Prof David Lidzey açıklamasında “sprey kaplama şu anda arabalara boya uygulamalarında ve grafik boyamada kullanılıyor. Aynı zamanda, özel olarak tasarlanmış plastik yarı iletkenlerle solar hücre yapımında da kullanılabileceğini gösterdik. İleride belki de bina yüzeyleri hatta araba tavanları, bu malzemelerle sürekli elektrik üretiyor olacak” diyor.  

Sprey kaplı solar hücrelerin performansı, bilinen yöntemler üzerine yapılan paralel araştırmalarda geliştirilen solar hücrelerle aynı. Öte yandan bu yöntem imalat ölçeğine uyarlanabilir durumda. Amaç, solar hücre yapmak için gerekli enerji ve maliyetleri düşürmek.

Solar hücreler enerji yoğun şekilde ve silikon benzeri malzemeler kullanılarak üretiliyor. Kıyaslandığında plastik, çok daha az enerji gerektiriyor ve plastik bir katmanı sprey kaplama yöntemi ile uygulama sayesinde solar hücre üretimi için gerekli enerji düşebilir.  Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre sprey tekniği ile plastikle üretilen solar hücreler elektrik üretiminde silikonla yapılanlar kadar performanslı değil.

Lidzey, “plastik hücrelerin enerji dönüşüm verimliliği ve kullanım ömrü şu an pek çok grubun üzerinde çalıştığı bir konu. Öte yandan silikon solar hücrelerin maliyetleri de son yıllarda ciddi şekilde düşürüldü. Plastik solar hücrelerde de bu gelişim seviyesini yaşamamız lazım” diyor.

Araştırmanın detaylarının anlatıldığı makaleye buradan ulaşılabilir

 

Kaynak: Sheffield UniversityAdaptasyon:
 http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/spray-coating-method-used-to-make-solar-cells/1015510.article#ixzz2KnHLD7Kw

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.