3 Boyutlu baskının değişen yüzü - 2

RepRapPro

reprap.thumbnailTermoplastik ekstrüzyon tekniği kullanan RepRap 3D printer’ın en önemli özelliği kendi kendini imal edebilir olması. Yani kendi parçalarını basabiliyor, sonra bunların uygun şekilde monte edilmesi kalıyor geriye. Dolayısıyla açık kodlu bir makina, rahatlıkla bir tane alıp, yenilerini yapabilirsiniz. 

Şu anda dünyada 20,000 – 30,000 arası bu makinadan olduğu tahmin ediliyor. Şirket ayda 100 adet makina satıyor.

Baskı alanı 20 x 20 x 14 cm olan makina 0.020’’ kalınlıkta katmanlar basıyor. Yapabileceği minimum parça boyutu ise .080’’. 

Mcor Technologies 

iris.thumbnailIris 3D printer le İrlanda’daki Mcor Technologies Ltd., kağıt katmanları bir araya getirip yapışturarak 3 boyurlu objeler elde etmek gibi eski bir fikri modernize etmiş. Yıllar önce ortaya atılan bu fikri pek çok tasarımcı hatırlayacaktır. Bu mantıkla yapılan eski Helisys makinası ile yeni Iris arasındaki fark, Helisys’in üzerine yapıştırıcı uygulanmış büyük bir rula kağıt kullanması ve atık kısmının alınmasının zorluğu. Ayrıca bu eski makina lazer kesim kullanıyordu ve yangın tehlikes çıkarabiliyordu. Bu makina ile yapılan kağıt modellerin kahverengimsi rengi lazerden dolayı yanmasından kaynaklanıyordu. Öte yandan Iris ofis tipi kağıt ve su bazlı yapıştırıcı kullanıyor, kağıdı ise tungsten karbid bıçaklarla kesiyor.  

2005’ten beri piyasada olan Mcor Technologies’in Iris’in hem düşük maliyetli hem de çevreci. Tüm diğer makinalar 3D mmodel yapımında plastik ya da toz kullanırken Iris kağıt kullanıyor. Parçaları da sağlam ve kaliteli. Çözünürlüğü 0.1 mm, yani neredeyse bir kağıt kalınlığı. Düzgün yüzeylerle oldukça komplike parçalar yapılabiliyor. Hedef grplar genelde ticari ve akademik.

Yakın zamanda tam renkli versiyonu piyasaya çıktı. Beyaz kağıt üzerine mürekkeple renklendirme yapılıyor ve bu renkli kağıttan 3D modeller yapılıyor. Baskı kalitesi 5,760 × 1,440 × 508 dpi ve 1 milyon renk.

Satış yöntemi de ilginç. Makina doğrudan alınabileceği gibi 1, 2 ya da 3 yıllık 3D planlarından biri de alınabiliyor. Baştan belli olan fiyatın içinde kullanıcı, kontrat süresince makinenin yanı sıra sınırsız sayıda sarf malzemesi de (bıçak, zamk) alabiliyor. Teknolojiyi pahalı bulan öğrenci ve diğer kullanıcılar için de kapıyı açan bir yöntem. Makinanın fiyatı ise 15,000 $’dan başlıyor.

Iris’in baskı platformu  24 × 17.5 × 15 cm büyüklüğünde ve 0.004’’ katmanlar basıyor.

Adaptasyon: http://machinedesign.com/article/the-changing-face-of-3d-printing-0213?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MDCadcamcae+(Machine+Design+-+CAD%2FCAM%2FCAE+channel)

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.