Yanıcı gazlar hafif robotların sıçramasında kullanılıyor

combustible-gases-in-robotsHarvard’da yapılan robot saniyede 4 m hızla yukarıya atlayabiliyor.

Hafif robotlar yürüme, engellerin altından geçme vs gibi hareketler yapabiliyordu; ama sıçratılamıyorlardı. Sıçrama kabiliyeti, özellikle engellerin üzerinden aşarak arama kurtarma operasyonlarında robot kullanılabilmesi açısından önemli.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan makalenin baş yazarı Robert Shephard, ilk olarak hafif robot sistemlerinde pnömatik basınç kullanıldığını ve bunun saniye seviyesinde zaman kaybına yol açtığını; ancak bu yeni içten yanma teknolojisi ile robotların çok kısa sürede harekete geçirebildiğini söylüyor.

 

Pnömatik robotlar, havayı pmpalayan tüpe bağlılar. Sıçrayan robotların bağlı olduğu tüp ise hassas şekilde kontrol edilen bir metan oksijen karışımı veriyor. Robotun bacaklarının her birine yüksek voltaj taşıyan kablolar yerleştirilmiş. Araştırma ekibi gazı ateşlemek üzere bir kıvılcım gönderiyor ve küçük bir patlama bile robotu havalandırıyor. 

Shephard’ın söylediğine göre tasarımın ve patlama sisteminin çalışmasını sağlayan önemlli noktalardan biri de robotun her bir bacağına yerleştirilen valfler. Açıklamasında, “yakıt ve oksijeni bir arada kanala gönderip, patlatıyoruz. Isı gazı genleştiriyor ve flapların kapanmasını sağlıyor, kanaldaki basıncı arttırıyor ve harekete geçmesini sağlıyor. Gaz soğudukça, flap açılıyor ve egzos dışarı atılırken yeni gaz da içeri alınıyor. Yani çok komplike bir valf sistemi kullanmıyoruz” diyor.  

Yumuşak silikonla yapılmış hafif bir robota enerji vermek üzere patlama kullanmak beraberinde bir kaç kritik soru getiriyor: yumuşal silikonun ömrünün ne kadar olacağı gibi.

Shephard bu soruya “çok daha güçlü ama asıl cevap vermemiz gereken soru bu sisteme uygun olup, olmadığı; sıcaklıkların uygun olup, olmadığı. İspatladığımız patlamanın süresi çok kısa olduğu halde robot tarafından emilen enerji hafif robotlara uygun şekilde az. Dahası, robotun ısısı ortalama 1 Kelvin kadar artıyor” diyor. 

Shephard, içten yanma sistemlerinin geliştirilerek robotların yürüme ve koşmasında kullanılmasını umuyor ama sıçrama da başlangıç için öenmli bir adım. Çok fazla miktarda enerjiyi kısa sürede serbest bıraktığı için sıçramanın bu sistemle ortaya koyulan ilk hareket olması normal. Shephard için bir sonraki adım, bu yanma sistemini kullanarak koşma ya da yürüme gibi hareketleri yaptırmak. 

Söz konusu araştırma Angewandte Chemie’de yayınlanmış.Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/combustible-gases-provide-power-to-leaping-soft-robots/1015546.article#ixzz2KyOfahYo

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.