Giysi polimerler vücut ısısı ile telefonları sarj edebilir.

vücut-ısısyla-cep-telefonu-sarjiVücut ısısından elektrik üreten yeni bir malzeme mobil telefonları sarj edebilen giysi üretiminin yolunu açabilir. 

Güney Kore’de geliştirilen ve esnek, ince film şekline getirilebilen organik termoelektrik jeneratör, çevre ve vücut sıcaklığı arasındaki faktan elektrik üretiyor. 

Yonsei Üniversitesi’nde yapılan ve Eunkyoung Kim liderliğinde gerçekleştirilen araştırmada elektriksel iletkenliği yüksek bir materyal olarak bilinen PEDOT (poly - 3,4-etilenedioksitiyofen) kullanılarak bir polimer sentezlenmiş. PEDOT daha önce yakıt hücrelerindeki katod ve anodun kirlenmesini önlemek üzere kullanılması için incelenmişti. Kim’in ekibi çözeltiden malzemeyi doğrudan polimerize etmek üzere bir yöntemle, redüksiyon / oksidasyon reaksiyonunu birleştirmiş. Üretilen bu malzemenin güç faktörü (sıcaklık farkına göre üretebileceği enerji miktarı ölçüsü) 1270 µM/m/K2, yani daha önce bulunan organik termoelektrik jeneratörlerden 4 kat daha fazla.  

Malzeme giysi üretimine uygun derecede esnek ve ekip şimdi giysi üretiminde malzemeyi kullanmak üzere çalışmaya başlamış. Amaç, bu şekilde vücut ısısından elektrik üretmek.

Araştırma ile ilgili makale Energy and Environmental Science dergisinde yayınlanmış. 

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/wearable-polymer-could-charge-phones-from-body-heat/1015563.article#ixzz2L4Qcew1q

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.