Gerilmiş silikona esneklik veren proses

strained-siliconGerilmiş silikonun esnek elektroniğe daha güçlü entegrasyonuna destek olacak bir proses Amerika’da geliştiriliyor.

Kritik bir parçada kullanılan silikonun atomik yapısında yaratılacak gerilimler, prosesörün performansını arttırabilir. Gerilmiş silikonlarla yapılan, yani silikon atomları arasından daha fazla mesafe olan yarı iletkenlerde, elektronlar malzeme içinde daha rahat hareket ediyor.     

Yarı iletken endüstrisi gerilmiş silikonu, günlük süreçlerde kullandığımız bilgisayarlardaki mikroprosesörlerden daha yüksek verimlilik ve performans elde etmek için kullanıyor.

Ancak şimdiye kadar üreticilerin gerilmiş silikonu esnek elektroniğe yerleştirememiş olması teorik hızlarını aşağı yukarı 15 GHz seviyesinde sınırladı.

 

Wisconsin Madison Üniversitesi liderliğinde geliştirilen yeni bir üretim süreci bu sınırı kaldırabilir. Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği profesörlerindenZhenqiang Ma “30 ya da 40 GHz hızlara çıkabilirdik ama muhafazakar davranmayı tercih ettik” diyor.

Geirlmiş silikon oluşturmak için, bu malzemeden bir katman üzerine, atomik yapısı daha geniş olan silikon germanyum alaşımından yapılmış bir katman çekilerek atomlar arasındaki mesafelerin genişlemesi sağlanıyor. Bu mesafe sayesinde elektronlar daha rahat ediyor ama bu doping işlemi yapılan katkıdan dolayı kararlılığın bozulması  gibi problemlere de yol açıyor ve entegre devreler için uygun bir malzeme olmaktan çıkıyor. Ma “doping işleminin kafes yapısını bozmadan yapılması gerektiğini” söylüyor.

Bunu başarmak için Ma ve ekibinin geliştirdiği yöntemde ise bir silikon katmanı üzerine germanyum silikon katmanı ve onun üzerine de silikon katmanı yerleştiriliyor. Dolayısıyla dopingi sağlayacak katman iki silikon katmanı arasında kalmış oluyor. Araştırmacıların bu yönteme verdikleri isim “sıkıştırılmış paylaşım yapısı”. 

Yeni nesil esnek devrelerde bu malzemenin kullanılmasıyla hem daha yüksek hızlara ulaşılırken enerji tüketiminin de düşeceğine inanıyor araştırma ekibi. Bir sonraki adımları ise prosesör, radyo frekasn amplifikatörleri ve benzeri esnek malzemelerin kullanılmasının faydalı olacağı ekipman üzerinde bu yöntemin denenmesi.

Geliştirdikleri yeni prosesle ilgili açıklamaları Ma ve ekibi dün Nature Scientific Reports’da yayınladılar.  


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/new-process-give-flexibility-to-strained-silicon/1015574.article#ixzz2LRuPFBed

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.