Airbus A350 için NiCad bataryalara geçiyor

airbus A350Airbus A 350 yolcu uçağındaki Li-iyon bataryaları NiCad iel değiştiriyor. Bu karar A350 program bütünlüğünü korumak için alınmış. Li-iyon bataryalarla ilgili güvenlik düşünceleri ile ilgisi yok.

Bu arada Airbus Li-iyon bataryalarının gelişmesi çalışmalarına da devam edecek ve 787 Li-iyon bataryaları konusunda yapılan araştırmalarda elde edilen bulguları da takibedeceğini açıkladı.

Bu ay içerisinde Amerikalı uçak üreticisi Boeing’in 787 Dreamliner, batarya patlaması ve aşırı ısınmalarını da içeren bazı kaza ve aksaklıklardan dolayı Amerika Federal Havacılık İdaresi ve dünyadaki başka bazı havacılık idareleri tarafından reddedildi.

 

Airbus’ın NiCad bataryalarına geçmesinin nedenlerinin altında aslında Boeing 787 ile ilgili bu olayların altında yatan nedenin bilinmemesi ve Li-iyon pillere olan güvenin sarsılması yatıyor. Ötesinde, devam eden bu incelemelerin, otoritelerin bazı yeni düzenlemeler yapması ile sonuçlanacağı düşünülüyor. Bu an gelmeden alternatif batarya sistemleri üzerinde gerekli hazırlıkların yapılması planlanıyor.

 

Bu bataryalar uçağın yerdeyken güç ihtiyacını sağlıyor ve motoru çalıştıran yardımcı sistemlere güç sağlıyor. Uçuş halindeykense bu bataryalar yalnızca acil güç kaynağı ihtiyacı olduğunda kullanılıyor.

Airbus, Saft tarafından üretilen Li-iyon bataryalara güvendiği için uçuş testi yapılan uçaklardaki Li-iyon ana bataryaları değiştirmeyecek. Bu arada NiCad bataryalarla programın daha başında çok sepsifik olanlara girmeden, sertifikasyon gereklerine uygun olarak testler yapılacak.

Bu değişikliğin A350’nin programında herhangi bir gecikme yaratması beklenmiyor.

Adaptasyon: http://www.engineeringnews.co.za/article/airbus-to-switch-to-nicad-batteries-for-a350-2013-02-15

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.