Küçük kapasitörle mobil cihaz kameralarında xenon flaş

polymer capacitorSingapur’da geliştirilen kapasitörün, mobil telefon kameralarına dünyanın en küçük xenon flaşının yerleştirilebilmesini sağlayacağı umuluyor. 

Nanyong Teknoloji Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nden Doç. Dr. Lee Pooi tarafından geliştirilen kapasitör Xenon Technologies ile işbirliği içinde ticarileştirilecek.

Katmanlı polimerlerle yapılan yeni kapasitör, şimdi kullanılan elektrolitik kapasitörlerden 4 kez daha küçük ve seramik bazlı kapasitörlerden bir kaç kat daha hızlı. 

Xenon Technologies’in CEO’su Jack Tuen, “Müşterilerimizin gittikçe küçülen cep telefonlarına uygun bir xenon flaş beklentisi vardı. Bu proje ile bu beklenti karşılanabilecek” diyor ve dijital görüntüleme endüstrisinde çok önemli bir ilerleme olduğunu ekliyor.

 

 

Araştırmanın başında bulunan Lee ise XT ile yapılan bu ortaklığın, çalışmayı kısa sürede laboratuar ortamından endüstriye taşıyacağını umuyor ve “XT’nin başarılı ticari ürünler geliştirmekteki tecrübesi ile bu işbirliğinin yalnızca flaş teknolojisinde değil, tüm bilgisayar ve benzeri cihazlarda bir şekilde kapasitör kullanıldığından, genel tüketici elektroniğinde önemli bir gelişim sağlayacağına inanıyoruz” diyor.

Polimer kapasitörlerin, seramik bazlı çok katmanlı kapasitörlere göre enerji yoğunluğu yüksektir. NTU’nun geliştirdiği graftlenmiş ko-polimer, çok katmanlı sermik kapasitöre benzer şekilde yük tutuyor ve yüksek voltaj altında çalışıyor. Bu kapasitörler aynı zamanda oldukça küçük olduğu gibi esnek de. Şarj ve deşarj süreleri de diğer kapasitörlere göre düşük olan bu yeni kapasitörler bu sebple de flaş uygulamaları için uyumlu.

Polimer kapasitör projesi Singapur Ulusal Araştırma Vakfı tarafından destekleniyor. Ürünün ticari prototipinin Eylül 2013’e kadar geliştirilmesi planlanmış.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/compact-capacitor-could-enable-xenon-flash-for-mobile-devices/1015609.article#ixzz2LWe9pAR3

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.