3D printing tekniği ile yaşayan hücrelerden yapay kulak

artificial earBiyomedikal mühendisleri ve doktorların ortak çalışmasıyla 3D printing ve enjeksiyon kalıbı kullanılarak yapay kulak geliştirildi. Bu gelişme ile mikrosi adı verilen konjenital problemlerle doğan çocuklar için umut doğdu.

PLOS ONE’da yayınlanan çalışmada Cornell Üniversitesi biyomedikal mühendisliği ve Weill Cornell Medical College doktorları, 3D printing ve yaşayan hücrelerden enjekte edilebilir jellerin nasıl insan kulağına çok benzer yapay kullak yapımında kullanılabildiğini anlatıyor. 

Açıklamada hidrojel içinde kapsüle edilmil hücrelerin 3D printer ile çöktürülerek yeni bir kulak

dokusuna dönüştürüldüğü anlatılıyor. 3D printer bu işlem sırasında, insan kulağının scan edildiği resimlerin bulunduğu bir dosya ile yönlendiriliyor. 

 

Yapay kulaklar styrofoam benzeri malzemelerden ya da bazen hastanın kaburgasından alınan dokulardan üretiliyordu. Bu da özellikle çocuklar için ızdıraplı ve problemli olabiliyor, kulaklar gerçeğe benzemiyordu ve yeterli performans gösteremiyordu.

Kulakları yapmak üzere araştırma ekibi, insan kulağının 3D dijital görüntüsünü alarak işe başlamış ve bu görüntüyü dijital ortamda 3D printer kullanılarak kalıplayıp, gerçek bir kulağa dönüştürmüşler. Cornell’de geliştirilen yüksek yoğunluklu jelin, kalıp çıkarıldığında reçel kıvamında olduğu ve kolajenin kıkırdağın büyüyebileceği bir iskele olarak görev yaptığı açıklanmış.

Makalenin baş yazarlarından Biyomedikal mühendisliği doçenti Lawrence Bonassar, kalıbı tasarlamanın yarım gün, print etmenin ise bir gün civarında aldığını söylemiş. Jel enjeksiyonu 30 dk sürmüş, 15 dk sonra da kulağı çıkarabilmişler. Yapılan kulağın traşlaması yapıldıktan sonra implantason öncesi besleyici hücre kültürü içinde bir kaç gün bekletilmiş.

 Mikrosinin görülme oranı her sene 10,000 doğumda 1 – 4 adet civarında. Mikrosi ile doğan çocuklarda düzgün bir iç kulak olduğu halde dış kulağın olmamasına bağlı duyma kayıpları yaşanıyor. Araştırma ile ilgili makalenin diğer eş yazarı Dr. Jason Spector, böyle bir çocuğa implantasyon işleminin yapılması için en uygun zamanın 5 ya da 6 yaş olduğunu söylüyor. Bu yaşlarda çocukların kulak büyüklüğü yetişkinlerinkinin %80’i civarında.

Önümüzdeki dönemde güvenlik ve performans testleri başarılı olursa, üç yıl gibi kısa bir süre içinde Cornell’de geliştirilen yapay kulağın insan üzerinde implantasyonu yapılabilir.Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/medical-and-healthcare/news/3d-printing-techniques-produce-artifical-ear-from-living-cells/1015616.article#ixzz2Lqmrs6K0

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.