Solar hücrede grafen potansiyeli

grapheneGrefenin fotonu elektriğe dönüştürme kabiliyetinin demosu yapıldı. 

Institute of Photonic Science (ICFO), MIT’nin Max Planck Institute of Photonic Sciece ve Graphenea S.L. Donostia-San Sebastian işbirliğinde grafenin emdiği tek bir fotonu elektrik akımını sağlayacak bir kaç elektrona dönüştürebildiğini gösterdiler. Böylece şu an silikon gibi bilinen yarı iletkenlerin kullanıldığı ışık 

ICFO’nun grup lideri Frank Koppens, “pek çok malzeme için emilen foton bir elektron çıkarır, ama grafende emilen bir fotondan birden çok elektron çıkıyor ve daha güçlü elektrik sinyaller üretilebiliyor” diyor.  Bu sayede grafen ışığı elektriğe çevirmek için geliştirilen pek çok cihaz için önemli bir yapı taşı haline geliyor. 

Yapılan deneyde bilinen sayıda ve farklı enerjilerde (farklı renklerde) foton tek katmanlı grafen üzerine gönderilmiş. Yüksek enerjili fotonların, düşük enerjililere göre daha fazla uyarılmış elektrona dönüştüğü görülmüş. Foton enerjisi ve uyarılmış elektronların sayısı arasındaki ilişki grafenin ışığı elektriğe çok yüksek verimle dönüştürdüğünü gösteriyor. Grafenin bu konudaki potansiyeli ile ilgili görüşler vardı ama bu çalışma ile ortaya konan beklendiğinden çok daha uygun olduğu. 

Doğrudan uygulamalar konusunda ise bazı endişeler var. Bunlardan biri de grafenin düşük soğurma kabiliyeti. Yine de grafenin bilinen yarı iletkenlerin kullanıldığı pek çok teknolojide raikal değişiklikler yapma potansiyeli var. 

Çalışmanın bir sonraki aşaması elektrik akımını çıkarmak ve grafenin soğurma özelliğini geliştirmek için yapılacaklar üzerine planlanmış. Koppens, sonrasında ışık algılama ve solar hücrelerin daha verimli olması için grafen cihazların tasarımının yapılabileceğini söylüyor. 

Deney sonuçları Nature Physics dergisinde basılmış. 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/graphenes-solar-cell-potential-revealed-by-photon-absorption/1015638.article#ixzz2M2D1C5qG

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.