Cam sanatı

Amerika’da bir camın gevrek mi sünek mi olduğunun tahmin edilmesi için bir yöntem bulundu. Esneklik pek çok malzemede olduğu gibi camda da tercih edilen bir özellik. Herhangi bir camın iki özellikten birine sahip olacak şekilde ayarlanabileceğini iddia ediyorlar.

Çoğumuz camon gevrek yani kırılgan olduğunu düşünürüz. Ancak, Amerika’daki bu araştırmayı yapan ekibi, Texas Technical University’den Golden Kumar ile birlikte yöneten Yale Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Malzeme Bilimi profesörü Jan Schroers bulgularının herhangi bir camın esnek ya da kırılgan hale getirilebileceği yönünde olduğunu söylüyor. Schroers kritik noktayı, “Özel bir sıcaklık bulduk ve bu sıcaklık size yaptığınız camın esnek mi kırılgan mı olduğunu söylüyor” diye açıklıyor. 

Esnek bir cam yapabilmek için kilit nokta camı seri soğutmak ama ne kadar seri olması gerektiği camına göre değişiyor.

 

Sıvıdan cam oluşumuna geçerken, camın konfigürasyon için çok viskoz olduğu bir sıcaklık seviyesi vardır, sonra donar. Buna camın geçiş sıcaklığı denir. Araştırmacılar, ayrıca her bir alaşım için ayrı bir kritik sıcaklığın olduğunu ve bu sıcaklığın camın kırılganlık ya da plastisite özelliğini belirlediğini söylüyor. Yale, bu sıcaklığa “kritik fiktif sıcaklık” demiş.

Araştırmacılar yeni bir grup cam olan bulk metalik camlar üzerinde durmuşlar ve bu cam üzerinde “kritik fiktif sıcaklığın”, oda sıcaklığındaki mekanik özellikleri üzerindeki etkisini incelemişler.

Araştırmacılar, camı iki grupta ele alabiliriz diyor: kırılgan olanlar ki bu grup cam için sıvı haldeyken kritik fiktif sıcaklık cam geçiş sıcaklığının üzerindedir; diğer grup ise sıvı haldeyken kritik fiktif sıcaklığı cam geçiş sıcaklığının altında olan sünek camlar.

Araştırma öncesinde kimyasal kompozisyonun tek başına camın kırılgan mı esnek mi olacağını belirlediğini düşünürlen, Schoers, “ aslında durum bu değil. Teorik olarak herhangi bir camı sünek ya da kırılgan yapabiliriz. Aslında kritik fiktif sıcaklık bir camın sünek mi kırılgan mı olacağını belirliyor. Bu çalışmanın elde ettiği sonuç budur. Bu bulgu yalnızca metalik camlar için değil, her cam için gecerlidir” diyor.

Cam soğutma hızına göre çok farklı özellikler sergileyebilir. Eğer seri şekilde soğutulursa sünek bir cam elde edersiniz, yavaş soğutursanız kırılganlığı yüksek bir camınız olur. Çalışmanın sonuçları esnek cam yapımında kullanılabilir ya da en azından cam oluşumu ile ilgili bilgimizi derinleştirir.

Bulguların detaylarının anlatıldığı makale Nature Communications’da basılmış.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/art-of-glass/1015652.article#ixzz2MBPcuBN1

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.