Grafen mürekkeple katlanabilir elektronik

grafen mürekkepNorthwestern Üniversitesi’nde düşük maliyetli ve katlanabilir elektroniğe doğru bir adım daha atıldı. Geliştirilen yüksek iletkenliğe ve esnekliğe sahip grafen mürekkep, inkjet yazıcılarla elektrot üretiminde kullanılabilecek. Çalışma sonucunda elde edilen elektronik desenlerin, daha önce benzer çalışmalarda elde edilenlere göre 250 kat daha iletken olduğu iddia ediliyor.

Araştırmanın anlatıldığı makale, ‘Inkjet Printing of High Conductivity, Flexible Graphene Patterns,’ Journal of Physical Chemistry Letters’da basıldı. “Yeni nesil elektronikler için yüksek elektrik iletkenliği, mekanik esnekliği ve

kimyasal kararlılığıyla grafen ideal özelliklere sahip. Grafen kullanılarak geliştirilen inkjet yazıcılara uygun bir mürekkep, elektronik dünyasında grafenin bu özelliklerinin ekonomik ve yaygın şekilde kullanılabilmesini sağlayacak” diyor Northwestern McCormick Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler okulu malzeme bilimi ve mühendislik profesörü Mark Hersam.  

 

 

Transistör, solar hücre ve diğer elektronik bileşenlerin yapımında inkjet baskı daha önce kullanılmıştı. Geniş alanlara ve farklı katmanlar üzerine desenlerin oluşturulmasına uygun ekonomik bir yöntem olduğundan yeni nesil elektronikler için cazip. Grafen – yüksek mukavemete ve iletkenliğe sahip çok ince karbon tabakaları -  ile bu tip bir üretim ise elektronik özelliklerine zarar vermeden yeterli miktarda grafeni harmanlamak zor olduğundan üzerinde çalışılan bir konuydu.  

Grafit gibi pul pul dökülmeye müsait malzemeler oksitlenme gerektirirler, ancak bu şekilde de ortaya çıkan grafen oksit, saf karbona göre daha düşük iletkenliğe sahiptir. El değmemiş ve oksitlenmemiş grafen ise eksfoliyasyon ile elde edilebilir, ancak bu süreç kalıntıları yine iletkenliği düşüren çözücülerin kullanımını gerektirir.

Northwestern araştırmacılarının oda sıcaklığında ethanol ve etil selüloz kullanarak grafen eksfoliyasyonunu gerçekleştirdikleri ve grafenin iletkenlik özelliğini koruduğu ifade ediliyor. Araştırmacılar bu mürekkeple baskı demosunu her biri 14 nanometre kalınlıkta farklı katmanlar ve keskin desenler oluşturarak yapmışlar. Mürekkebin iletkenliği, yüksek açılarla eğilmeleri halinde bile değişmiyor. Böylece gelecekte katlanabilir elektronik parçaların üretiminin önü açılıyor.  Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/electronics/news/graphene-ink-could-enable-folding-electronics/1016368.article#ixzz2U9s6mltq

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.