Renk karışımlı ışık cihazları ile optik prosesörler

optik-prosesörlerRice Üniversitesi, Nanofotonik Laboratuarında metal nanoparçacıkları yeni bir yöntemle geometrik olarak düzenleyip, optik prosesör olarak çalıştırarak, gelen sinyallere göre farklı renk almalarını sağlamışlar.

Geliştirilen optik cihazda gelen ışık, ışıkla dört-dalgalı karışım süreci ile kontrol ediliyor. Dört-dalgalı karışım üzerinde yapılan çalışmalardan farklı olarak Rice’da disk yöntemi kullanılmış. Geniş bir spektrumda renkleri kullanabilmesi de diğer avantajlarından.  

Bir bilgisayar chipindeki transistörler içinden geçen sinyal üzerinde elektrikle işleme yaparlar. Elektrik yerine  ışıkla bilgi işlemekse daha hızlı ve enerji verimliliği yüksek bilgisayarlar demek. Öte yandan optik bilgisayar geliştirmek, ışık quantum kurallarına uyduğundan, biraz karışık.

 

Nanofotonik laboratuarından Peter Nordlander, “Pek çok durumda bir ışın, diğeri ile etkileşime girmez, ancak ışık lineer olmayan bir ortamda ilerliyorsa durum değişir. Lineer olmayan ortamın elektromanyetik özellikleri bir ışının diğer ile etkileşime girmesini sağlıyor” diyor. Metal disk yerleşimleri bir çeşit lineer olmayan ortam. Elektron ışınlı litografi ile, optik test için transparan bir yüzey üzerine yerleştirilen altın diskler aşındırılmış. Her biri farklı frekansta bir ışığa duyarlı olarak tasarlanmış. Bir düzine disk bibirine çok yakın şekilde yerleştirilerek, yoğun elektrik alan yaratılmış ve sistemin non-lineer özellikleri arttırılmış.

Bu sistemle Fano rezonans adı verilen plasmonik etki ile dört-dalgalı karışım için önemli olan non-lineer etki arttırılarak, cihazın ürettiği üçüncü renk ışığın yoğunluğu arttırılmış. Bu cihazın dört dalgalı karışım için üretilen en verimli cihaz olduğu söyleniyor. Daha önemlisi, üretiminde kullanılan yöntemle farklı amaçlar için ve istenen optik özelliklerde lineer olmayan ortamlar üretmek mümkün.   

Yapılan çalışmanın detayları için Proceedings of the National Academy of Sciences incelenebilir.

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/electronics/news/colour-mixing-light-device-could-lead-to-optical-computing/1016369.article#ixzz2UA2TG4bB

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.