Kamera tekniği kullanılarak elle 3D şekil verme

Özel algoritmalarla ve derinlik algılayan kamera kullanılarak geliştirilen bir araç sayesinde tasarımcılara ellerini kullanarak 3 boyutlu şekil verme imkanı sağlanabilir.  

Geliştirilen araç el hareketlerini algılayabiliyor ve tasarımcılar klavye ya da fare kullanmadan doğrudan elleri ile üç boyutlu şekilleri oluşturup, degiştirebiliyorlar. Algoritma, el-kol hareketlerini ve bir şekil üzerinde çalıştığını algılayıp, hareketlere göre bu şekli değiştiriyor. Hareketleri görüp, algılayabilmek için Microsoft Kinect derinlik algılayan kamera kullanılmış.

 

Kullanıcı, bilgisayar üzerinde sanal bir çalışma ortamında, geniş bir ekranda sergilenen şekilleri oluşturabiliyorlar. Purdue Universitesi Makina Mühendisliği’nden Donald W. Feddersen, “sanal çalışma ortamında, sanki gerçekten varmışlar gibi 3 boyutlu eserler oluşturabiliyoruz” diyor. Bir önceki versiyon rotasyonel simetrik objelerle sınırlı olduğundan, bu çalışma önemli bir gelişme kabul ediliyor.  

Söz konusu araç, mühendislik tasarımlarından oyunlara, mimariye ve sanatsal çalışmalara kadar farklı alanlarda kullanılabilir. Açıklamada “Amacımız, ön tasarım aşamasında tasarımcıyı şekil verme sürecine entegre etmek. CAD uygulamalarında bu mümkün değil.”   

Tasarımlar, 3 boyutlu yazıcıda basılabiliyor.

Araştırma sonuçları Ramani, Vinyak, Sundar Murugappan ve HaiRong Liu tarafından bir makalede toplanmış. Ekip, teknolojiyi 18-19 Mayıs’ta California, San Mateo Country’de Maker Faire’de tanıtmış.  

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/channels/design-engineering/news/camera-tricks-allow-3d-digital-model-scupting-by-hand/1016319.article#ixzz2UA4KIOCx

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.